PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Do pracy czy na studia? Większość młodych chce studiować

  • Autor: AT
  • 22 lis 2019 7:47

Od wczesnych lat 90. odsetek uczniów wybierających się na studia wzrósł dwukrotnie, zbliżając się w 2003 r. do 60 proc. i na podobnym poziomie utrzymuje się do dziś. Systematycznie też przybywa uczennic, które decydują się na studia  - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej "Do pracy czy na studia? Zmiany w decyzjach edukacyjnych młodzieży".

Do pracy czy na studia? Większość młodych chce studiować
Adobe Stock
REKLAMA
  • Odsetek uczniów deklarujących chęć studiowania utrzymuje się od 15 lat na stałym poziomie - wynika z raportu.
  • Ogólna liczba osób planujących kontynuowanie edukacji zmniejsza się ze względu na malejącą popularność nauki w szkołach innych niż uczelnie wyższe - podaje CBOS.
  • Systematycznie przybywa też kobiet, które chcą iść na studia. W przypadku mężczyzn odsetek planujących studia utrzymuje się w ostatnich dwudziestu latach na względnie stabilnym poziomie - czytamy w raporcie.

Jak wynika z badania CBOS "Do pracy czy na studia? Zmiany w decyzjach edukacyjnych młodzieży", odsetek uczniów deklarujących chęć studiowania utrzymuje się od 15 lat na stałym poziomie, jednak ogólna liczba osób planujących kontynuowanie edukacji zmniejsza się ze względu na malejącą popularność nauki w szkołach innych niż uczelnie wyższe.

Jeśli nie studia to co?

Jak zaznaczyła w opracowaniu Alicja Krajewska z CBOS, niewykluczone, że część uczniów kończących edukację na poziomie ponadgimnazjalnym nie postrzega już zdobycia najwyższego możliwego poziomu wykształcenia jako koniecznej i jedynej drogi do zdobycia satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zamiast tego uczniowie najczęściej planują podjęcie pracy w firmie państwowej lub prywatnej (11 proc. w 2018 roku), wyjazd za granicę (10 proc. w 2018 roku) lub założenie własnej firmy (5 proc. w 2018 roku).

Jak zaznaczono w raporcie, przy podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej nauki bądź jej przerwania w tak młodym wieku, w jakim są badani uczniowie, ważną rolę odgrywają rodzice, niejednokrotnie mający wpływ na ostateczne plany młodych ludzi. Na przestrzeni lat utrzymuje się bardzo wysoki odsetek uczniów, którzy uważają, że ich rodzice chcieliby, aby uczyli się dalej po ukończeniu obecnej szkoły. Jednak ich liczba powoli maleje - w roku 1998 i 2003 twierdziło tak 88 proc. młodych ludzi, a w roku 2013 i 2018 było ich już około trzech czwartych (spadek o 11-12 punktów procentowych).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do pracy czy na studia? Większość młodych chce studiować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA