Dlaczego pierwsza praca nie jest związana z wyuczonym zawodem?

Okazuje się, że 64 proc. studentów i absolwentów, wybierając kierunek studiów, brało pod uwagę sytuację na rynku pracy, ale tylko nieco ponad połowa z ankietowanych obecnie pracuje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego pierwsza praca nie jest związana z wyuczonym zawodem?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 maj 2014 13:03


Jeśli młode osoby pracują, to jednak bardzo często wykonują pracę niezgodną z profilem swojego kształcenia. Tylko w przypadku 53 proc. osób z grupy pracujących studentów i absolwentów obecna praca związana jest z kierunkiem ukończonych studiów.

Dość długo zajmuje im również znalezienie pierwszej pracy - 4 z 10 ankietowanych szukało pracy do pół roku, a 16 proc. nawet rok. Ponad jedna czwarta badanych musiała też wysłać przeszło 50 aplikacji zanim dostała pierwszą pracę.

- Rynek pracy cały czas dynamicznie się zmienia, musimy więc być świadomi, że podczas naszej drogi zawodowej kilka razy będziemy zmieniali branżę czy zawód. Wybierając studia, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze predyspozycje i zainteresowania oraz określić sobie szeroki obszar, w których moglibyśmy pracować - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.

- Cały czas powstają nowe zawody, więc może się okazać, że po 5 latach studiów znajdziemy zatrudnienie w zawodzie, którego nie było, zanim rozpoczęliśmy studia. W czasie studiów warto śledzić zmiany w gospodarce i uzupełniać nasze wykształcenie o praktykę zawodową. Dyplom, nawet dobrej uczelni, nie jest już przepustką do zrobienia szybkiej i satysfakcjonującej kariery, jak to miało miejsce w latach 90. - dodaje.

Z badania Pracuj.pl „Student na rynku pracy" wynika, że studenci i absolwenci najchętniej pracowaliby jako pracownicy działów administracyjnych, technologicznych lub finansowych, ale także w obszarze marketingu, PR i HR. Częściej chcieliby pracować w firmie państwowej (26 proc. wskazań) niż w międzynarodowej korporacji (24 proc. wskazań), jednak największy odsetek badanych (29 proc.) chciałoby po ukończeniu studiów prowadzić własną firmę.

Te oczekiwania mijają się nieco z tym, co oferuje obecnie rynek pracy, bo jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2014" zatrudnienie najszybciej można teraz znaleźć w działach sprzedaży, obsługi klienta, a także finansów i IT.

Co prawda liczba ofert w działach HR dynamicznie ostatnio wzrosła (w porównaniu do IV kw. 2013 ofert pracy dla tych specjalistów było o 12 proc. więcej, a w porównaniu do sytuacji sprzed roku aż o jedną trzecią), ale jest to raczej tymczasowa oznaka polepszenia się sytuacji w gospodarce.

Z kolei w marketingu i PR od dłuższego czasu mamy do czynienia ze stagnacją (propozycji było średnio o jedną piątą mniej niż przed rokiem) i szanse na znalezienie pracy mają tu przede wszystkim osoby specjalizujące się w tzw. „nowych mediach".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.