×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dawne więzienie będzie służyć Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki

  • Autor: PAP
  • 8 maj 2020 15:36

Akt notarialny potwierdzający przekazanie przez władze Kalisza Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie nieruchomości po byłym Zakładzie Karnym przy ul. Łódzkiej został podpisany w piątek. "Jest to dla nas ważny dzień" - powiedział rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie ppłk dr Marcin Strzelec.

Dawne więzienie będzie służyć Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki
Pod dokumentem podpisy złożyli rektor-komendant WSKiP ppłk dr Marcin Strzelec i prezydent Kalisza Krystian Kinastowski (fot. WSKiP)
REKLAMA

Obiekt stanowi własność Skarbu Państwa a wartość przekazanej nieruchomości wynosi blisko 2,7 mln zł.

Jego przekazanie na potrzeby szkoły było możliwe dzięki decyzji wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, zarządzeniu Wojewody Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków z uwagi na wpis obiektu do rejestru zabytków.

"Obiekty zostaną zmodernizowane i przekształcone w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia dydaktyczne. Celem jest doskonalenie jakości kształcenia, a także wspomaganie badań i projektów naukowych w dziedzinach strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa" - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zauważył, że budynek, który był problemem dla miasta, stanie się teraz wizytówką Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki.

"Z pewnością będzie ją wyróżniał na tle innych uczelni. Mam nadzieję, że obiekt zabytkowy, jakim jest dawny zakład karny, który znajduje się już w rękach służb więziennych, będzie przypominał o bogatej, ponad 100-letniej historii więziennictwa w Polsce" - dodał prezydent.

Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej w obiektach byłego zakładu karnego, będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną.

"Architektura obiektu jest korzystna, a kształcenie w obszarze penitencjarnym może być tu realizowane w sposób praktyczny, czytelny, dzięki czemu zwiększamy jego profesjonalizm. Obiekt po Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej wraz z dawnym zakładem karnym to kontynuacja tradycji edukacyjnych w zakresie więziennictwa" - powiedział ppłk dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Realizacja przejęcia i modernizacji byłego zakładu karnego umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dawne więzienie będzie służyć Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA