- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jakie mamy predyspozycje – co sprawia nam przyjemność, a chcielibyśmy, żeby nam jeszcze za to płacili. Jeżeli zaczniemy praktykę wcześniej, okaże się, że może jednak chcemy robić coś innego, że zaczęliśmy pracować w zupełnie innej branży i nam się spodobało, odnajdujemy się tam. I wtedy jest szansa na zmianę kierunku - o korzyściach z pracy w czasie studiów mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

- Praca w czasie studiów? Eksperci są przekonani, że to dobre rozwiązanie, które pomoże młodym ludziom odnaleźć się na rynku pracy.
- Buduje to siłę człowieka, odporność i lepsze rozeznanie w prawdziwym świecie – wyjaśnia Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie.
- Takie doświadczenie pozwala też upewnić się, czy wybierając ten konkretny kierunek studiów, dobrze trafiliśmy.
Jak wynika z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019”, w Polsce na uczelniach wyższych uczy się blisko 1 200 000 studentów. Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Warto zaznaczyć, że większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym.
Zdaniem ekspertów, którzy na platformie edukacyjnej azir.edu.pl podzielili się swoimi doświadczeniami z czasów studiów, stawianie pierwszych kroków zawodowych już w trakcie nauki jest wartym rozważenia rozwiązaniem.
- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jakie mamy predyspozycje – co sprawia nam przyjemność, a chcielibyśmy, żeby nam jeszcze za to płacili - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - Jeżeli zaczniemy praktykę wcześniej, okaże się, że może jednak chcemy robić coś innego, że zaczęliśmy pracować w zupełnie innej branży i nam się spodobało, odnajdujemy się tam. I wtedy jest szansa na zmianę kierunku. Ewentualnie, można skończyć wybrany kierunek studiów, a mimo wszystko myśleć o pracy w zupełnie innej branży - podkreśla Łącki, podając siebie za przykład. Ukończył on Akademię Medyczną w Poznaniu, a odnalazł się w świecie finansów.
Zaznacza też, że nie ma uniwersalnej rady co do tego, gdzie warto podjąć pierwszą pracę – niektórzy będą zadowoleni pracując w korporacji, inni zaś odnajdą się w pracy u jednoosobowego przedsiębiorcy, która może zapewnić im większą samodzielność i odpowiedzialność.
Podobnego zdania jest Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie, który jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Według niego, pierwszą pracę warto rozpocząć jeszcze w czasie studiów.


KOMENTARZE (0)