PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca po studiach: Czy warto iść na studia?

Często pojawia zarzut, że uczelnie nie przygotowują do późniejszej pracy. Czy faktycznie tak jest i czy warto właściwie studiować?

Praca po studiach: Czy warto iść na studia?
Studia dają możliwość zdobycia szeregu kompetencji i umiejętności, które przydadzą się potem w życiu zawodowym, niezależnie od wykonywanej pracy (fot.pixabay.com)
REKLAMA

• W Polsce większość osób po zdaniu matury idzie na studia.

• Duża chęć studiowania wyróżnia nas na tle obywateli wielu innych państw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Często pojawia się jednak zarzut, że nasze uczelnie nie najlepiej przygotowują do późniejszej pracy, ponieważ nie nadążają za rzeczywistością biznesową.

Błędem jest myślenie, że studiuje się tylko po to, żeby uzyskać tytuł magistra i posiąść wiedzę z jakiejś dziedziny. Studia przede wszystkim dają możliwość zdobycia szeregu kompetencji i umiejętności, które przydadzą się potem w życiu zawodowym, niezależnie od wykonywanej pracy. Najprzydatniejszą z nich jest umiejętność myślenia.

Czytaj też: Oto polskie uczelnie, po których zarabia się najwięcej

- Studenci zyskują nie tylko umiejętności, które wynikają z programu studiów. Studia to czas na to, żeby zdobyć nowe kompetencje np. w zakresie realizowania samodzielnych projektów czy współdziałania w grupie. Te umiejętności, które studenci nabywają podczas studiów, będą potem procentowały […]. Rynek bardzo potrzebuje wykształconych ludzi, którzy mają różne uniwersalne umiejętności - mówi dr Anita Zarzycka, prodziekan ds. dydaktyki i jakości kształcenia na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego.

Aby okres spędzony na uczelni nie okazał się czasem straconym, do studiowania należy podejść w sposób aktywny. Możliwości rozwoju jest wiele. Studenci mogą spełniać się np. w pracy badawczej, organizowaniu różnych konferencji czy realizowaniu własnych przedsięwzięć. Tego typu aktywności na pewno pozwolą na zdobycie wspomnianych umiejętności i zostaną w przyszłości docenione przez pracodawców.

Czy szkoły wyższe są jednak świadome realiów biznesowych czekających na absolwentów studiów i nie pozostają przypadkiem ze swoim programem nauczania przynajmniej jeden krok z tyłu?

- Uczelnie już od dawna dostosowują się do tego, co dzieje się na rynku, mają bardzo dobre kontakty z biznesem i jakość nauczania się zdecydowanie zmienia. Nie wyobrażam sobie, żeby dzisiaj którakolwiek uczelnia mogła pozwolić sobie na działanie zupełnie w oderwaniu od realiów rynkowych i gospodarczych – stwierdza ekspertka.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca po studiach: Czy warto iść na studia?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aleksandra 2017-06-06 12:28:17

    Możemy szczycić się dużą chęcią studiowania.. tylko co nam z tego? Chęci to nie wszystko. Na rynku pracy górują osoby z tytułem magistra, jednak są kompletnie nieprzygotowane do pracy, a brakuje spawaczy, monterów, krawców, dlaczego? Bo nie mieć 'mgr' przed nazwiskiem to wstyd. Oczywiście, ten kto chce, nauczy się wszędzie. Ja na studiach korzystałam z wielu możliwości, byłam członkiem organizacji studenckiej, brałam udział w szkoleniach, konferencjach itd.. Szkoda tylko, że uczelnie (niektóre, nie chcę generalizować) nie motywują do działania ,a wręcz czasami demotywują podejściem wykładowców do zajęć i studentów. Jak ktoś potrzebuje 'kopa' do działania, to na uczelnię nie ma co liczyć, a potem mamy magistrów, którzy nie odnajdują się w żadnej pracy, bo poszli na studia, bo rodzice chcieli lub po to by mieć zniżki. Studia to nie wszystko. Trzeba iść dalej, szukać rozwiązań na własną rękę. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że szkolenia/ kursy są nierzadko bardziej wartościowe od studiów a co więcej spotykamy tam ludzi, którzy tak samo są zmotywowani do działania jak my. Dodam, że jestem absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mam dobrą pracę, ale to na pewno nie jest zasługa w 100% skończonych studiów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA