×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czy łacina powinna wrócić do szkół? Czarnek rozmawia na ten temat z robotem

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2023 12:04

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przeprowadził rozmowę z humanoidalnym robotem wykorzystującym sztuczną inteligencję, przypominającym wyglądem Mikołaja Kopernika. Szef MEiN pytał "Kopernika" m.in. o naukę języka łacińskiego w szkołach.

Czy łacina powinna wrócić do szkół? Czarnek rozmawia na ten temat z robotem
Obecnie przedmiot język łaciński i kultura antyczna nauczany jest tylko w szkołach ponadpodstawowych (Fot. Twitter/ MEIN)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W niedzielę, w związku z 500. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie zaprezentowany zostanie humanoidalny robot, który wyglądem ma przypominać astronoma. Dzięki sztucznej inteligencji (GPT3) potrafi on rozmawiać i odpowiadać na pytania.

Minister nauki pyta robota o to, czy lekcje łaciny i filozofii powinny wrócić na stałe do szkół

W sobotę Ministerstwo Edukacji i Nauki zamieściło na Twitterze fragment filmu, w którym szef resortu nauki rozmawia z robotem. Opatrzono go wpisem: "Czy łacina powinna wrócić do szkół? To jedno z pytań, które minister Przemysław Czarnek zadał Mikołajowi Kopernikowi, najbardziej zaawansowanemu robotowi humanoidalnemu na świecie, wykorzystującemu model językowy GPT3. Cała rozmowa już jutro".

W nagraniu minister edukacji i nauki pyta robota o to, czy lekcje łaciny i filozofii powinny wrócić na stałe do programu nauczania w szkołach. - Tak, absolutnie. Łacina i filozofia są ważną częścią naszego dziedzictwa historycznego i rozwoju intelektualnego (...) te przedmioty powinny być traktowane jako podstawowe w edukacji młodych ludzi, ponieważ zwiększa to ich zdolności analityczne i twórcze oraz otwiera drzwi do nowych możliwości naukowych - odpowiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy łacina powinna wrócić do szkół? Czarnek rozmawia na ten temat z robotem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA