Cztery uczelnie z województwa łódzkiego przystąpią do programu ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej. Program realizowany jest od 2017 r. przez MON i ma ułatwić ścieżkę kariery osobom, które przyszłość zawodową wiążą z Siłami Zbrojnymi.

- W całym kraju do programu Legia Akademicka przystąpi 60 uczelni. W województwie łódzkim będą to - Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach oraz trzy łódzkie szkoły wyższe: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, Politechnika Łódzka i Społeczna Akademia Nauk.
- Do programu mogą dołączyć również studenci z innych uczelni wyższych, które nie wyraziły chęci przystąpienia do programu Legii Akademickiej - powiedziała Małgorzata Kosmala-Cybart.
- Termin składania wniosków ochotników zainteresowanych udziałem w module podstawowym i podoficerskim mija w marcu, a dokładne terminy zostały ustalone przez poszczególne uczelnie.
Poinformowała o tym Małgorzata Kosmala-Cybart z wydziału mobilizacji i uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi. Dodała, że nowością jest wprowadzenie dodatkowo modułu oficerskiego.
Zwróciła uwagę, że w całym kraju do programu Legia Akademicka przystąpi w tej edycji 60 uczelni. W województwie łódzkim będą to - Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach oraz trzy łódzkie szkoły wyższe: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, Politechnika Łódzka i Społeczna Akademia Nauk.
"Co ważne, do programu mogą dołączyć również studenci z innych uczelni wyższych, które nie wyraziły chęci przystąpienia do programu Legii Akademickiej" - dodała Kosmala-Cybart.
Termin składania wniosków ochotników zainteresowanych udziałem w module podstawowym i podoficerskim mija w marcu, a dokładne terminy zostały ustalone przez poszczególne uczelnie. Nabór na pilotażowy moduł oficerski został już zakończony.
Jak wyjaśniła Kosmala-Cybart program ochotniczego szkolenia studentów obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Organizatorem części teoretycznej modułu podstawowego i podoficerskiego szkolenia obejmującego m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest rektor uczelni, który złożył akces do udziału w programie.
"W tym roku pojawi się dodatkowo moduł oficerski, który w całości razem z częścią teoretyczną zrealizuje Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej będą mogli ubiegać się ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy" - podkreśliła.

Słowa kluczowe
- Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
- Politechnika Łódzka
- Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
- Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach
- uczelnie
- studia
- Małgorzata Kosmala-Cybart
- Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi
- Legia Akademicka
KOMENTARZE (0)