×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czterech rektorów kontra zmiany Jarosława Gowina. Uczelnie boją się sztywnych regulacji

Profesorowie Andrzej Koźmiński, Robert Tomanek, Arkadiusz Mężyk oraz rektor Arkadiusz Hołda rozmawiali w Katowicach podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z przedstawicielami rządu i prezydenta o przyszłości szkolnictwa wyższego w Polsce. - Jakość kształcenia znajdzie odzwierciedlenie w ustawie przedstawionej na wrześniowym kongresie. Niemniejpamiętajmy, że jako takiej nie da się jej zadekretować ustawowo – przekonywała Teresa Czerwińska wiceminister w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego.

Czterech rektorów kontra zmiany Jarosława Gowina. Uczelnie boją się sztywnych regulacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Nad ostateczną treścią dokumentu – ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym, cały czas pracuje resort nauki. Efekt poznamy jesienią 2017.

• Im więcej wprowadzimy regulacji, tym system kształcenia stanie się sztywniejszy – przestrzegają rektorzy dwóch śląskich uczelni.

• Eksperci są zgodni. Jakości kształcenia nie da się zadekretować w przepisach prawa. Mimo to jest jednym z najważniejszych elementów, nad którym powinno się pracować.

 

Jesienią tego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawi efekt wielomiesięcznej pracy – treść ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym. To dokument, na który czekają nie tylko przedstawiciele publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, ale też samorządowcy czy przedsiębiorcy, którzy liczą na coraz lepszą współpracę ze światem nauki. Zmiany, jakie czekają uczelnie w Polsce oraz ich konsekwencje, również były tematem dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zmiany w szkolnictwie wyższym były jednym z tematów dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. (fot. PTWP)
Zmiany w szkolnictwie wyższym były jednym z tematów dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. (fot. PTWP)

Jakość motywem przewodnim ustawy 2.0

Dr hab. Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w resorcie nauki, mocno zaznaczała, że nowy dokument jest wypracowywany w bardzo szerokim dialogu ze środowiskiem naukowym. Zwróciła uwagę, że trzy projekty, które powstały w murach Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Instytutu Allerhanda, mają być tylko punktem wyjścia do stworzenia w resorcie nowych zapisów.

- Na pewno nie zaimplementujemy jednego z nich w całości, ale wypracujemy własny projekt w oparciu o przedstawione rozwiązania – mówiła Czerwińska. Zapewniała też, że jakość kształcenia, która jest meritum zmian, w nowej ustawie z pewnością znajdzie odzwierciedlenie. Mimo że jest pojęciem, którego nie da się w prosty sposób zadekretować ustawowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czterech rektorów kontra zmiany Jarosława Gowina. Uczelnie boją się sztywnych regulacji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA