PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czterech rektorów kontra zmiany Jarosława Gowina. Uczelnie boją się sztywnych regulacji

Profesorowie Andrzej Koźmiński, Robert Tomanek, Arkadiusz Mężyk oraz rektor Arkadiusz Hołda rozmawiali w Katowicach podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z przedstawicielami rządu i prezydenta o przyszłości szkolnictwa wyższego w Polsce. - Jakość kształcenia znajdzie odzwierciedlenie w ustawie przedstawionej na wrześniowym kongresie. Niemniejpamiętajmy, że jako takiej nie da się jej zadekretować ustawowo – przekonywała Teresa Czerwińska wiceminister w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego.

Czterech rektorów kontra zmiany Jarosława Gowina. Uczelnie boją się sztywnych regulacji
Adobe Stock
REKLAMA

• Nad ostateczną treścią dokumentu – ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym, cały czas pracuje resort nauki. Efekt poznamy jesienią 2017.

• Im więcej wprowadzimy regulacji, tym system kształcenia stanie się sztywniejszy – przestrzegają rektorzy dwóch śląskich uczelni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Eksperci są zgodni. Jakości kształcenia nie da się zadekretować w przepisach prawa. Mimo to jest jednym z najważniejszych elementów, nad którym powinno się pracować.

 

Jesienią tego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawi efekt wielomiesięcznej pracy – treść ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym. To dokument, na który czekają nie tylko przedstawiciele publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, ale też samorządowcy czy przedsiębiorcy, którzy liczą na coraz lepszą współpracę ze światem nauki. Zmiany, jakie czekają uczelnie w Polsce oraz ich konsekwencje, również były tematem dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zmiany w szkolnictwie wyższym były jednym z tematów dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. (fot. PTWP)
Zmiany w szkolnictwie wyższym były jednym z tematów dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. (fot. PTWP)

Jakość motywem przewodnim ustawy 2.0

Dr hab. Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w resorcie nauki, mocno zaznaczała, że nowy dokument jest wypracowywany w bardzo szerokim dialogu ze środowiskiem naukowym. Zwróciła uwagę, że trzy projekty, które powstały w murach Uniwersytetu SWPS, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Instytutu Allerhanda, mają być tylko punktem wyjścia do stworzenia w resorcie nowych zapisów.

- Na pewno nie zaimplementujemy jednego z nich w całości, ale wypracujemy własny projekt w oparciu o przedstawione rozwiązania – mówiła Czerwińska. Zapewniała też, że jakość kształcenia, która jest meritum zmian, w nowej ustawie z pewnością znajdzie odzwierciedlenie. Mimo że jest pojęciem, którego nie da się w prosty sposób zadekretować ustawowo.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czterech rektorów kontra zmiany Jarosława Gowina. Uczelnie boją się sztywnych regulacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA