Częstochowa pomaga pracującym rodzicom. Przedszkola za darmo

Od 1 września przestaną obowiązywać opłaty za pobyt dziecka w miejskim przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, także powyżej ustawowo gwarantowanych bezpłatnych pięciu godzin. Regulacja dotyczy przedszkolaków mieszkających na terenie Częstochowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Częstochowa pomaga pracującym rodzicom. Przedszkola za darmo

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 cze 2014 18:32


Zdecydowali o tym częstochowscy radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Uchwała całkowicie znosi opłatę za pobyt małych częstochowian w miejskim przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Do tej pory rodzice nie płacili za pierwsze pięć godzin. Każda kolejna kosztowała 1 zł.

Zniesienie czesnego w miejskich przedszkolach zapowiadał wcześniej prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

"Bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu na pewno odciąży rodziców, którzy, mając taki komfort, będą mogli spokojniej wykonywać swoje obowiązki zawodowe, a tym samym być bardziej efektywnymi i konkurencyjni na rynku pracy" - podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk.

Zapewnienie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki częstochowskim przedszkolakom oznacza brak wpływów do budżetu w wysokości około 1 mln 260 tys. zł w skali roku szkolnego, lecz jednocześnie ułatwi obsługę administracyjno-księgową przedszkoli. Brak środków z tytułu czesnego od września 2014 r. przewidziano w czasie konstrukcji tegorocznego budżetu miasta.

Obecnie w Częstochowie jest w sumie około 7,5 tysiąca przedszkolaków. Większość z nich uczęszcza do 42 miejskich przedszkoli i 41 oddziałów przedszkolnych. Spośród wszystkich przedszkolaków, z jednej dodatkowej godziny korzysta ok. 950 przedszkolaków, z dwóch - ok. 1,5 tysiąca, z trzech - ok. 1150, czterech - ok. 700, a z pięciu - ok. 300.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.