PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czemu służą nowe statuty uczelni? Oni dali wytyczne dla środowiska akademickiego

- Głównym wyznacznikiem Ustawy 2.0 jest przejście od struktury rozproszonej do struktury zwartej - mówi portalowi PulsHR.pl dr hab. Tomasz Pietrzykowski, który jest współautorem wskazówek do nowych statutów uczelni polskich.

Czemu służą nowe statuty uczelni? Oni dali wytyczne dla środowiska akademickiego
Adobe Stock
REKLAMA
  • W ocenie prorektora Uniwersytetu Śląskiego (UŚ), dotychczasowe prawo krępowało możliwość realizacji strategii dla całego środowiska danej uczelni.
  • - To myślenie odwróciliśmy - przekonuje, argumentując za oddaniem uczelniom prawa decydowania o ich organizacji wewnętrznej.
  • Ustawa 2.0 wymusiła na polskich uniwersytetach i uczelniach wdrożenie nowych przepisów do końca września 2019 r.

Gdy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zapowiedziało terminy, w jakich polskie uczelnie musiały się dostosować do nowych przepisów, pojawiło się pytanie: jak ma wyglądać nowy statut uczelni w naszym kraju.

Tomasz Pietrzykowski i kilku jego kolegów zdecydowało się, pro publico bono, zaproponować rozwiązanie. Prorektor Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) wraz z kolegami z Uniwersytetu Toruńskiego, Gdańskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) podjęli wysiłek, by skonstruować wytyczne dla środowiska akademickiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Gowin: Odchodzimy od nieefektywnego modelu studiów doktoranckich

Statut to główny dokument każdej wyższej uczelni w Polsce. Precyzuje obowiązki studentów, reguluje całość zasad, które organizują życie naukowo-dydaktyczne. W konfrontacji z wdrażaniem nowych przepisów w całej Polsce przydatne okazały się wskazówki przygotowane przez prawników.

Strategie nie do zrealizowania

- Głównym wyznacznikiem Ustawy 2.0 jest przejście od struktury rozproszonej do struktury zwartej - mówił portalowi PulsHR.pl dr Tomasz Pietrzykowski. Przypominając, że do Ustawy 2.0 polskie uczelnie były rozproszone, tj. były rodzajem federacji wydziałów. - Rolą rektora było planowanie, a nie zarządzanie uczelnią - podkreślał. - Zarządzanie było scedowane na poziom dziekanów, a nawet rad wydziałów.

Status 2.0 (źródło: Status 2.0, statut20.umk.pl)
Status 2.0 (źródło: Status 2.0, statut20.umk.pl)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czemu służą nowe statuty uczelni? Oni dali wytyczne dla środowiska akademickiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA