Przez ostatnie lata to Polska była największą ofiarą odpływu wykwalifikowanej kadry na terenie UE. Proces ten można spowolnić, można także różnymi projektami zachęcić do powrotu do Polski. – Istota wspierania powrotów, wiąże się również z siłą polskich przedsiębiorstw – mówi w rozmowie z PulsHR.pl, dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
-
- •11 maj 2022 15:23

Drenaż mózgów to zjawisko, z którym mamy do czynienia od lat. Z opublikowanych w 2018 roku danych Europejskiego Komitetu Regionów wynika, że to właśnie z Polski wyjeżdża najwięcej w Europie wykształconych osób. W czasach chronicznych niedoborów kadrowych i walki na rynku pracy o specjalistę, zachęcenie do powrotu tych, którzy wyjechali i zatrzymanie tych, którzy mają w planach wyjazd, wydaje się być priorytetem.
- Kolejne generacje dobrze wykształconych ludzi będą poszukiwały swojego miejsca na świecie. To jest cecha postępu naukowego, gdzie wymagany jest kontakt z naukowcami z innych krajów – mówi w rozmowie z PulsHR.pl, dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z początkiem maja ruszyła kolejna edycja realizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej programu „Polskie powroty”. Jej celem jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. W tym roku NAWA wspólnie z NCBR otworzyły możliwość aplikowania o sfinansowany przez NCBR grant startowy dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.
- Współpraca z NAWĄ wynika z potrzeby stworzenia dodatkowego funduszu wspierającego osoby, które są z jednej strony praktykami rozwoju technologii mających potencjał komercjalizacji, a z drugiej jest to sposób znalezienia odpowiedniego modelu współpracy między nami, który wspierał będzie podobne działania w przyszłości. W tym roku mamy do czynienia z pilotażem, w kolejnych odsłonach do projektu zapraszać będziemy zdecydowanie więcej osób – wyjaśnia Kopoczek. - Proces powrotów to nie jest proces, który ma datę graniczną. Trzeba robić wszystko by chronić swoje najcenniejsze zasoby, niemniej nie można zabraniać naukowcom i badaczom współpracy z zagranicą. To jest ich źródło wzrostu kompetencji – dodaje.


Słowa kluczowe
- Remigiusz Kopoczek
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- NCBR
- drenaż mózgów
- kompetencje przyszłości
- granty
- EEC 2022
KOMENTARZE (32)