Czas na IT. Rosną możliwości zawodowe informatyków

Rynek IT rozwija się bardzo dynamicznie. Kryzys sprowadził do Polski wiele oddziałów dużych zagranicznych firm działających w tej branży. A to oznacza ogromne możliwości zawodowe dla osób na stanowiskach informatycznych
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czas na IT. Rosną możliwości zawodowe informatyków

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

22 sie 2013 18:18


W związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem nowych technologii, dla Specjalistów IT wciąż powstają nowe miejsca pracy. Przedstawiciele tej grupy zawodowej mają również większe szanse na to, by już pierwsze miejsce zatrudnienia okazało się być tym właściwym, w którym będą budowali swoją karierę przez długie lata.

Pracodawcy z tej branży bardzo dbają bowiem o rozwój swoich pracowników. Pomaga im to ograniczyć rotację, a co za tym idzie, również koszty związane z rekrutacją i wdrażaniem w projekty nowych pracowników. W wielu przypadkach ścieżki karier w branży IT są opracowywane oraz konsekwentnie realizowane już od pierwszych dni zatrudnienia młodego pracownika.

- Zwykle w poszczególnych działach i grupach projektowych obowiązuje pewna hierarchia stanowisk i kolejność, według której należy się po nich wspinać. Branża nowych technologii jest w tym zakresie chyba najmniej tradycyjna spośród wszystkich - komentuje Iwona Wołkowicz, konsultant w agencji doradztwa personalnego Experis, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora IT.

I wyjaśnia: - W praktyce w działach IT o wszystkim decydują głównie posiadane kompetencje, zarówno te twarde, techniczne, jak i miękkie. Jeżeli zatem młoda osoba wykazuje się ponadprzeciętną wiedzą, inicjatywą oraz dojrzałością biznesową, może być bardzo szybko awansowana, nawet na pozycję technicznego team leadera, omijając przy tym pośrednie stanowiska.

Jednak również Specjalistów IT obowiązują pewne reguły, które ułatwiają budowanie ścieżki zawodowej w sposób satysfakcjonujący. Kluczem do tego jest świadome kształtowanie swojej kariery, co wiąże się z koniecznością doskonałej znajomości trendów panujących na rynku, zarówno tych obecnych, jak i prognozowanych.

Oznacza to nieustanne czytanie prasy, portali branżowych, a także obecność na różnego rodzaju spotkaniach i konferencjach. To również utrzymywanie kontaktu z rynkiem pracy, poprzez uczestnictwo w rozmowach rekrutacyjnych, korzystanie z organizowanych przez pracodawców dni otwartych, czy też networking z przedstawicielami swojej grupy zawodowej.

Dbając o realizację swoich przyszłych celów zawodowych pracownik IT powinien pomyśleć o współpracy z firmą, która gwarantuje dobre standardy, np. w obszarze produkcji oprogramowania, czy też metodyki prowadzenia projektów. Jego wagę, jako kandydata na rynku pracy, podniesie również doświadczenie zdobywane w międzynarodowych grupach projektowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.