PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Cyfryzacja w szkole: Jak zaprogramować ucznia na dobrego pracownika?

Czy polskie szkoły są przygotowane, żeby skutecznie nauczać cyfrowych kompetencji i przygotować uczniów do rynku pracy?

Cyfryzacja w szkole: Jak zaprogramować ucznia na dobrego pracownika?
Adobe Stock
REKLAMA

Kompetencje cyfrowe są jednymi z najważniejszych kompetencji, których oczekuje się obecnie na rynku pracy i będzie się oczekiwało w przyszłości. To one czynią nas innowacyjnymi i konkurencyjnymi pracownikami. Czy polskie szkoły są jednak przygotowane do tego, żeby tych kompetencji skutecznie nauczać?

- Szkoły bardzo chętnie stawiają na cyfryzację. Świadczą o tym chociażby wyniki ostatnich badań prowadzonych przez Uniwersytet Warszawski oraz firmę PCG Edukacja. Badania te wykazały ogromne zainteresowanie zarówno rodziców i nauczycieli, jak i samych uczniów cyfryzacją w szkołach – mówi prof. Marlena Plebańska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Na pewno nie jest prawdą, że nauczyciele oraz rodzice są do technologii cyfrowych nastawieni negatywnie i nie chcą ich wykorzystywania w edukacji szkolnej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Kompetencje cyfrowe Polaków pozostawiają wiele do życzenia

Stopień cyfryzacji polskich szkół nie jest najgorszy. Obecnie już w ponad 90 proc z nich bardzo mocno są wykorzystywane podstawowe narzędzia edukacyjne, takie jak tablice interaktywne czy komputery. Niestety tylko w mniej więcej 20 proc. szkół używa się natomiast narzędzi zaawansowanych, np. robotów czy interfejsów pomiarowych. Jest to spory problem. Korzystanie z tych najprostszych narzędzi utrwala bowiem tradycyjny, „podawczy” sposób nauczania, gdy tymczasem stosowanie narzędzi zaawansowanych rozwija w uczniach kreatywność i buduje u nich twórczą postawę edukacyjną.

Oczywiście inwestycje w cyfryzację wymagają nakładów finansowych. Szkoły, które potrzebują sprzętu, mogą skorzystać z rządowego programu „Aktywna tablica”. Pozwala on uzyskać środki na zakup pomocy dydaktycznych takich jak np. tablice interaktywne, projektory czy głośniki. Wnioski należy składać do końca sierpnia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyfryzacja w szkole: Jak zaprogramować ucznia na dobrego pracownika?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA