PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Cyberbezpieczeństwo w programie edukacji? Jest postulat

Postuluję do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, aby być może w ramach zajęć z informatyki albo jako nowy przedmiot, w sposób nowoczesny i aktywny wprowadzić do programu edukacji naukę o cyberbezpieczeństwie w życiu codziennym – powiedział we wtorek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Dodał, że "od tego m.in. jest szkoła, aby uczyć bezpieczeństwa".

  • Autor: PAP/AH
  • 18 cze 2019 17:05
Cyberbezpieczeństwo w programie edukacji? Jest postulat
Celem zajęć byłoby m.in. zwiększenie wiedzy młodzieży o możliwościach reagowania na szkodliwe treści oraz o sposobach obrony przez hejtem fot. Shutterstock
REKLAMA

Pawlak poinformował, że "razem z grupą młodzieży, która bierze udział w międzynarodowym programie Rzecznika Praw Dziecka ENYA 2019, przebadaliśmy zagrożenia płynące z internetu".

- Wnioski są takie, że jak najszybciej musimy stworzyć specjalne zajęcia, podczas których dzieci będą się uczyć świadomie i bezpiecznie korzystać z internetu nie tylko w celach rozrywkowych, ale też edukacyjnych czy finansowych - podkreślił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że "celem tych zajęć byłoby m.in. zwiększenie wiedzy młodzieży o możliwościach reagowania na szkodliwe treści oraz o sposobach obrony przez hejtem". Program miałby zawierać także kwestie m.in. tworzenia bezpiecznych haseł, połączeń, zachowania prywatności, korzystania z internetowych usług, np. prowadzenia kont bankowych czy dokonywania płatności.

Pawlak poinformował, że młodzież, z której udziałem wypracowane zostały te wnioski, wyjedzie do Brukseli, gdzie przedstawi wstępne ustalenia i propozycje na forum europejskim. Później kolejne spotkanie odbędzie się w Belfaście.

- Wspólny raport opracowany na podstawie zaleceń rzeczników praw dziecka z różnych krajów i ich młodych doradców ma być opracowany podczas zjazdu rzeczników z całej Europy we wrześniu w Belfaście - zaznaczył Pawlak. Dodał, że "tak wypracowane standardy przedstawione zostaną Radzie Europy".

- Mam nadzieję, że to będzie dobry postulat, który trafi również do organów Unii Europejskiej, aby być może przygotować różnego rodzaju przepisy ogólnoeuropejskie, chroniące dzieci w dostępie do internetu i wspierające prawidłowe weryfikowanie treści - zaznaczył RPD.

- Nasze pomysły po spotkaniu z innymi krajami przedstawimy w formie kompendium wypracowanych postulatów i na pewno przekażemy to do ministerstwa edukacji, a dalej również lokalnie do dyrektorów szkół - powiedział Mikołaj Pawlak. Dodał, że "takie standardy mogą być propagowane niezależnie od programu edukacji".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cyberbezpieczeństwo w programie edukacji? Jest postulat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA