PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz więcej studentek na politechnikach

  • Autor: PAP/JS
  • 8 mar 2017 14:34

W ciągu ostatniej dekady liczba studentek na politechnikach wzrosła z 31 proc. do 37 proc. - i wciąż się zwiększa. Dzieje się tak, mimo że ogólna liczba studentów w Polsce spada z powodu niżu demograficznego - wynika z ogłoszonego w środę raportu "Kobiety na politechnikach 2017".

Coraz więcej studentek na politechnikach
Adobe Stock
REKLAMA

Raport przygotowywany jest w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki!" (trwającej od 2008 r.), której pomysłodawcami są Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Od siedmiu lat w raporcie prezentowane są wyniki analizy udziału kobiet studiujących na publicznych uczelniach technicznych w Polsce.

Najnowsza edycja raportu potwierdza, że liczba kobiet na uczelniach technicznych rośnie (od roku akademickiego 2007/2008). W 2007 r. na politechnikach w Polsce studiowało ich ok. 95 tys.; obecnie jest ich ok. 104 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dzieje się tak mimo faktu, że ogólna liczba studentów w Polsce w ciągu ostatniej dekady zmalała o ok. 700 tys. osób - zaznaczyła dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca fundacji. "Dziewczyny na politechnikach wyraźnie wyłamują się z ogólnej tendencji spadkowej" - podkreślono w raporcie.

Minister pracy, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła podczas prezentacji raportu, że ukończenie politechniki "niemalże gwarantuje" znalezienie pracy. "Dzisiaj jest dobra sytuacja na rynku pracy, spada bezrobocie kobiet. Wzrastają wskaźniki aktywności zawodowej kobiet. Ale tam, gdzie są absolwentki politechnik, to one lepiej i szybciej odnajdują się na rynku pracy, niż absolwentki np. kierunków pedagogicznych, które są mocne sfeminizowane" - dodała.

Z raportu wynika również, że kobiety coraz chętniej wybierają karierę akademicką i studia doktoranckie na politechnikach. Ich udział w studiach doktoranckich zwiększył się w ciągu 10 lat o 8 proc. Na politechnikach przyrost ten jest dwukrotnie wyższy, niż na innych typach uczelni. "Oznacza to prawdopodobnie, że na uczelnie techniczne wybierają się w ostatnich latach wyjątkowo ambitne i utalentowane dziewczyny" - stwierdziła Siwińska.

Z analizy wynika również, że kobiet przybywa również w kadrze akademickiej na politechnikach.

Kobiety stopniem doktora habilitowanego stanowią obecnie 25 proc. w wyższych szkołach technicznych, a kobiety ze stopniem doktora - 33 proc. "To dużo mniej, niż w innych dyscyplinach, ale tutaj też obserwujemy wzrost" - skomentowała Siwińska. Pań profesor na politechnikach jest natomiast 14 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej studentek na politechnikach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA