PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz więcej obcokrajowców na polskich uczelniach. Upodobali sobie Warszawę

  • Karolina Markowska
    km
  • 17 cze 2021 11:03

W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach kształciło się 84,7 tys. cudzoziemców, o 2,5 tys. więcej niż w poprzednim roku akademickim i o 6,4 tys. więcej niż dwa lata wcześniej. Prawie połowę wszystkich cudzoziemców studiujących w Polsce stanowią osoby z Ukrainy – podaje GUS.

Coraz więcej obcokrajowców na polskich uczelniach. Upodobali sobie Warszawę
W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach kształciło się 84,7 tys. cudzoziemców (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W roku akademickim 2020/2021 na polskich uczelniach kształciło się ponad 1,2 mln osób, w tym 84,7 tys. cudzoziemców. Prawie połowę (45,4 proc.) wszystkich zagranicznych studentów stanowiły osoby z Ukrainy (38,5 tys.). Na drugim miejscu pod względem liczebności znaleźli się studenci z Białorusi, których było 9,7 tys. Podium domykają studenci z Indii, których przebywało w Polsce 2,6 tys. Zdecydowana większość studentów z zagranicy,  86,5 proc.studiuje w trybie stacjonarnym.

- Liczba studentów z zagranicy na polskich uczelniach z roku na rok rośnie. W roku akademickim 2018/2019 w Polsce studiowało 78,3 tys. cudzoziemców, w 2019/2020 było ich 82,2 tys., a w roku 2020/2021 już 84,7 tys. To dobra wiadomość, ponieważ widzimy, że Polska jest atrakcyjna dla młodych ludzi, głównie ze wschodu, którzy wiążą swoją przyszłość z naszym krajem. Istotne jest również to, że pandemia nie powstrzymała wzrostu liczby studentów z zagranicy. Polskie uczelnie nawet w tym trudnym czasie przyciągały młodych szeroką ofertą dydaktyczną, a także możliwością uzyskania stypendiów. W przypadku Ukraińców  zaklimatyzowanie się w Polsce ułatwia też niska bariera językowa i stosunkowo bliska odległość od domu – zauważa Krzysztof Inglot, prezes  Personnel Service.

Zagraniczni studenci najchętniej wybierają naukę w Warszawie. W roku akademickim 2020/2021 aż 24,5 tys. osób podjęło studia w tym mieście. Wśród cudzoziemców popularne okazały się także się Łódź oraz Wrocław, gdzie studiowało po ponad 8 tys. obcokrajowców.

Przeczytaj o sytuacji studentów w Polsce

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej obcokrajowców na polskich uczelniach. Upodobali sobie Warszawę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA