Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe

W poprzednim roku licea ogólnokształcące wybrało 51 proc. gimnazjalistów, a w tym roku już tylko 45 proc. Na technika zdecydowało się 37 proc. - o trzy procent więcej – a na szkołę zawodową 17 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: portasamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

9 lut 2015 17:44


- Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe. To bardzo dobry trend, na którym nam zależy. Szkolnictwo zawodowe ma sens wtedy kiedy odpowiada na potrzeby rynku pracy – powiedziała dzisiaj Joanna Kluzik-Rostkowska w Bolesławcu.

Minister edukacji narodowej wzięła udział w zorganizowanej tam konferencji „Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki". Odwiedziła także miejscowe szkoły zawodowe.

Szefowa MEN przypomniała, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-20 w budżetach marszałków województw znajdzie się w sumie 900 mln euro na szkolnictwo zawodowe.

- Liczę, że wykorzystamy tę szansę i rozsądnie wydamy te pieniądze - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Pieniądze od marszałków są dedykowane na m.in. praktyki zawodowe. Wierzę, że uda się je zorganizować u pracodawców. Tylko w takich realnych warunkach można skutecznie nauczyć zawodu - dodała.

Minister edukacji poinformowała, że resort rocznie będzie „płacił" pracodawcy 5 tys. zł. za każdego praktykanta. – Takie rozwiązanie to dla uczniów sytuacja niezwykle korzystna. Pozwala znaleźć pracę w miejscu praktyki po zakończeniu edukacji - dodała.

Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawiła także rozwiązania dla nauczycieli zawodów. Pieniądze z nowej perspektywy popłyną też na ich przekwalifikowanie.

- Będziemy potrzebowali nowych zawodów. Przedefiniowania wymagają też te, które już mamy. Ministerstwo ma pieniądze i jest w stanie szybko przygotować podstawę programową. Bardzo nam jednak zależy, by to pracodawcy byli współautorami i recenzentami tych podstaw, bo oni wiedza najlepiej, czego i jak trzeba uczyć – powiedziała w trakcie konferencji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Minister edukacji narodowej przedstawiła najnowsze dane dotyczące wyborów szkół ponadgimnazjalnych. - Coś drgnęło. W poprzednim roku licea ogólnokształcące wybrało 51 proc. gimnazjalistów, a w tym roku już tylko 45 proc. Na technika zdecydowało się 37 proc. - o trzy procent więcej – a na szkołę zawodową 17 proc. - powiedziała szefowa MEN, przypominając jednocześnie że trwający rok szkolny został przez nią ogłoszony „Rokiem Szkoły Zawodowców".

W trakcie konferencji „Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki" – w której udział – poza minister edukacji narodowej – wzięła także m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik - został powołany klaster edukacyjny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.