×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz mniej autorów prac dyplomowych w Polsce jest podejrzanych o plagiat

  • Autor: PAP/JP
  • 23 mar 2023 12:54

Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat - informuje Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. W 2022 r. za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego przebadano ok. 324 tys. prac, próg alarmowy przekroczyło niespełna 1,7 proc.

Coraz mniej autorów prac dyplomowych w Polsce jest podejrzanych o plagiat
Maleje liczba prac dyplomowych podejrzanych o plagiat (fot. Tetiana Shyshkina/Unsplash)
REKLAMA
  • Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) służy do wykrywania plagiatów w pracach dyplomowych. Obowiązek zastosowania tego bezpłatnego narzędzia pojawił się w 2019 r. wraz z reformą nauki i szkolnictwa wyższego wprowadzoną przez byłego szefa MNiSW i wicepremiera Jarosława Gowina.
  • JSA to system rozwijany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy.
  • Z danych ośrodka wynika, że w 2016 r. 30-40 proc. prac dyplomowych było analizowanych pod kątem plagiatu, a od 2019 r. - zgodnie z ustawą - powinny być wszystkie.

Jak podaje OPI PIB w 2022 r. za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) przebadano 323 966 prac dyplomowych. Próg alarmowy, ustalony domyślnie na poziom, gdy podobieństwo pracy do innego tekstu źródłowego jest większe niż 70 proc., przekroczyło niespełna 1,7 proc. badanych prac. Zaobserwowano spadek w ciągu 3 lat od uruchomienia systemu, kiedy 2,5 proc. badanych tekstów przekraczało próg alarmowy. "Oczywiście nie oznacza to, że dane prace zostały od razu uznane za plagiat. Każdorazowo w takim przypadku, promotor dokonuje ostatecznej weryfikacji i podejmuje decyzję" - zaznaczono.

Analizowane są wszystkie prace inżynierskie, licencjackie, magisterskie i doktorskie

"Jednolity System Antyplagiatowy to nowoczesne narzędzie, które powstało w odpowiedzi na oczekiwania polskiej kadry akademickiej i uporządkowało rynek antyplagiatowy w Polsce. Wcześniej istniało wiele programów, opartych na różnych algorytmach i referencyjnych bazach danych. Dzięki oddaniu JSA do dyspozycji promotorów w 2019 roku, wszystkie prace inżynierskie, licencjackie, magisterskie i doktorskie są analizowane za pomocą tego samego narzędzia" - wskazał cytowany w komunikacie dyrektor OPI PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz mniej autorów prac dyplomowych w Polsce jest podejrzanych o plagiat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA