PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz bliżej utworzenia Akademii Mazowieckiej w Płocku

  • Autor: PAP/JP
  • 6 lip 2022 13:14

Utworzenie Akademii Mazowieckiej z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku zakłada poselski projekt ustawy, który w środę jednogłośnie poparła sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Coraz bliżej utworzenia Akademii Mazowieckiej w Płocku
Pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej - studentami akademii (zdj. ilustracyjne, Shutterstock)
REKLAMA
  • Podpisy pod projektem ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku płożyli posłowie KP, KO, Lewicy i PiS. W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przeprowadzono pierwsze czytanie projektu.
  • "Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku jest prężnie działającą uczelnią, która w pełni zasługuje na to, aby uzyskać status akademicki" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
  • W uzasadnieniu podano, że procedowane są wnioski o utworzenie na uczelni dwóch jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: lekarskim i psychologia.

"Mazowsze Płockie to region o pięknych tradycjach edukacyjnych, sięgających czasu średniowiecza. Perłą w koronie jest Liceum Ogólnokształcące im. marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. To najstarsza w Polsce, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r., szkoła, nasza duma. Ta tradycja zobowiązuje i dlatego obok filii Politechniki Warszawskiej czy też wyższych uczelni prywatnych, wśród mieszkańców naszego regionu żywe są ambicje, aby Płock, miasto o tak bogatej historii i niepodważalnym znaczeniu, posiadał własną autonomiczną uczelnię akademicką, a docelowo uniwersytet, który jest marzeniem pokoleń płocczan" - mówił w imieniu wnioskodawców wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (KP).

Wskazał, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna spełnia wymagane prawem warunki konieczne do tego, by mogła stać się uczelnią akademicką.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki poinformował w środę na posiedzeniu komisji, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna poddała się ocenie w trzech dyscyplinach: w zakresie nauki o polityce i administracji, w zakresie pedagogiki i w zakresie nauki o zdrowiu. Podał, że decyzją ministra edukacji i nauki, na podstawie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, MUP otrzymała kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, a tym samym wypełnia podstawowy wymóg.

"Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku jest prężnie działającą uczelnią, która w pełni zasługuje na to, aby uzyskać status akademicki" - czytamy w uzasadnieniu projektu. Zgodnie z projektem Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz bliżej utworzenia Akademii Mazowieckiej w Płocku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA