×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coaching, szkolenie: Co ma wpływ na rozwój zawodowy pracownika?

  • Justyna Koc
    jk
  • 10 paź 2017 11:15

Choć coaching nierzadko jest mylony ze szkoleniami czy mentoringiem, to jednak zainteresowanie nim stale rośnie.

Coaching, szkolenie: Co ma wpływ na rozwój zawodowy pracownika?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Szkolenia są odbierane przez wielu pracowników jako strata czasu.

• Bywa, że ich poziom jest zbyt niski, tematy są powielane lun niedopasowane.

• Alternatywnym wyborem, który będzie strzałem w dziesiątkę, jest coaching.

Pracownicy, a szczególnie menedżerowie firm, które dbają o ich rozwój, najczęściej mają za sobą cały wachlarz różnego rodzaju szkoleń. I tutaj często pojawia się problem. Na kolejnych szkoleniach, na które firmy wysyłają ich niejako „z rozpędu”, trafiają oni na poziom wiedzy który mają już za sobą, czy też na tematy, które już poznali, albo które nie są im do niczego potrzebne lub nie pasują do profilu ich pracy. Zdarza się też, że trenerzy przychodzą do firmy na jeden lub dwa dni, robią naładowane emocjami warsztaty, a kolejnego dnia zespół wraca do starych nawyków działania.

Czytaj też: Jakub B. Bączek o coachingu i treningu mentalnym: "Biedak nie zrobi z ciebie milionera"

– Takie niedopasowanie może powodować niechęć do podejmowania kolejnych szkoleń i innych działań rozwojowych. Zamiast być motorem rozwoju, szkolenia odbierane są przez pracowników jako strata czasu – mówi Dorota Michałowska, HR menedżer igus Polska.

Jednym z rozwiązań tego problemu, jest pozwolenie pracownikom, by sami decydowali, na jakie szkolenia chcą się wybrać. – Sprawdziliśmy to na własnej skórze. Jednak chociaż taka metoda w naszej firmie świetnie się sprawdza, to niekoniecznie przyjmie się ona w każdej organizacji. Przede wszystkim dlatego, że wymaga otwartości ze strony zarządzających i dojrzałości ze strony pracowników – mówi Michałowska.

Czas na coaching?

Zdaniem ekspertów w takiej sytuacji warto sięgnąć po coaching, który z jednej strony może zaspokajać realne potrzeby menedżerów, z drugiej lepiej wyzwalać ich zaangażowanie, wiedzę i doświadczenie. Czy jednak polskie firmy zdają sobie z tego sprawę?

Grzegorz Zawiłowski, akredytowany coach superwizor Izby Coachingu i trener CC Innovation przyznaje, że choć nawet w dużych organizacjach zgłaszających się po coaching nierzadko jest on mylony ze szkoleniami czy mentoringiem, to jednak zainteresowanie nim rośnie wraz ze zwiększaniem się świadomości tego, czym on jest i jak może pomóc firmie. Chętniej korzystają z niego duże firmy, często z zagranicznym rodowodem, prawdopodobnie z powodu dłuższej tradycji korzystania z tego typu usług.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coaching, szkolenie: Co ma wpływ na rozwój zawodowy pracownika?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-10-10 19:01:52

    No tak, ludzie przestali nabierać się na "zwykły" coaching, to wymyślono coaching zespołów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA