PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Co ze zlecaniem zajęć nauczycielom po likwidacji godzin karcianych? ZNP apeluje do MEN

• Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej o interwencję w sprawie zlecania zajęć po likwidacji tzw. godzin karcianych.
• Nauczyciel poza godzinami pracy musi realizować zadania wynikające ze statutu szkoły, ale przepisy są nieprecyzyjne i stały się podstawą do nadużywania uprawnień m.in. przez dyrektorów szkół.

Co ze zlecaniem zajęć nauczycielom po likwidacji godzin karcianych? ZNP apeluje do MEN
ZNP apeluje do MEN o zajęcie się problemem nieprawidłowego stosowania w szkołach przepisów Karty Nauczyciela dotyczących zadań i czasu pracy nauczycieli (fot. brpd.gov.pl)
REKLAMA

Związek Nauczycielstwa Polskiego wnioskuje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o niezwłoczne zajęcie się problemem nieprawidłowego stosowania w wielu szkołach publicznych w całej Polsce, znowelizowanych przepisów Karty Nauczyciela dotyczących zadań i czasu pracy nauczycieli określonych w art. 42 ust. 2.

Jak podkreśla ZNP, przepisy te – z powodu nieprecyzyjnego charakteru – stały się podstawą do nadużywania uprawnień przez organy prowadzące szkoły i dyrektorów szkół w stosunku do nauczycieli, których zobowiązuje się do realizacji określonych zajęć z uczniami we wskazanej przez dyrektora liczbie godzin. Decyzje te dyrektorzy podejmują w oderwaniu od przepisów ustawowych, a także odpowiednich regulacji statutowych, uzurpując sobie prawo do samodzielnego planowania pracy szkoły i naruszając tym samym ustawowe kompetencje innych organów szkoły, w szczególności rady pedagogicznej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Jeżowski: Likwidacja godzin karcianych niczego nie zmieni dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina, że zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, czas pracy nauczyciela – choć należy w pełni do szkoły jako pracodawcy – nie podlega pełnemu rozdysponowaniu przez dyrektora szkoły jako kierownika zakładu pracy. Dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy i przełożonym służbowym wszystkich zatrudnionych w szkole, ale ZNP stoi na stanowisku, że nie daje to podstawy, aby za pomocą poleceń organizował pracę nauczycieli w tej części czasu pracy, która nie podlega ewidencji.

Nieewidencjonowane zajęcia, wynikające z zadań statutowych szkoły, realizowane przez nauczyciela w ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia, powinny być organizowane w szkole z uwzględnieniem jego prawa do autonomicznego kształtowania rozkładu czasu pracy poza pensum – głosi stanowisko ZNP.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co ze zlecaniem zajęć nauczycielom po likwidacji godzin karcianych? ZNP apeluje do MEN

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyxy 2016-09-07 18:56:23

    Co za kuriozum, dyrektor szkoły nie może zarządzać czasem nauczycieli, czyli rozumiem, że oni sami sobie rządzą swoją pracą ?

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.