Co warto studiować, by zdobyć dobrze płatną pracę?

Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 r. najbardziej obleganymi ośrodkami kształcenia wyższego były politechniki, a najchętniej wybieranym kierunkiem studiów – informatyka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co warto studiować, by zdobyć dobrze płatną pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 sie 2015 11:25


Choć większość uczelni zakończyło już pierwszy etap rekrutacji, nadal trwa nabór na studia drugiego stopnia. Jak spośród bogatej oferty edukacyjnej wybrać kierunki i specjalizacje, które zagwarantują sukces na arenie zmagań zawodowych?

Prym kierunków technicznych – nadal za mało

MNiSW podaje, że w 2014 roku na pierwszy rok studiów dziennych uczelni publicznych przyjętych zostało ponad 250 tys. studentów. Gdyby wszyscy z nich zdecydowali się zamieszkać w jednym miejscu, stworzyliby osiedle większe niż warszawski Mokotów. Trwający niż demograficzny nie wpłyną więc na statystyki uczelni. W odniesieniu do roku 2013, te publiczne zanotowały zaledwie 2 proc. spadek.

Co ciekawe, odwrotnie do tendencji z lat 90., najczęściej wybieranymi są kierunki o profilu technicznym. Choć kandydatów na studia inżynierskich przybywa, jednak nadal są branże, które cierpią z powodu deficytu specjalistów.

Czytaj też: Work Service: Informatyka, motoryzacja, logistyka - to warto studiować

Jak wynika z wyliczeń firmy BPSC w nowych technologiach brakuje ok. 50 tys. pracowników (głównie programistów i testerów aplikacji). Chętnych by tę lukę wypełnić nadal jest zbyt mało.

Dobra praca się opłaca

Wybór kształcenia się w dziedzinie IT, przekłada się nie tylko na zatrudnienie, ale i na dobre wynagrodzenie w przyszłości. Z badań Pracuj.pl, wnika że najwyższą pensję w Polsce w 2014 otrzymywał architekt IT.

Specjalista na tym stanowisku może zgarnąć pensję wynoszącą prawie trzykrotność średniej krajowej – 12 149 zł brutto. W czołówce dobrze zarabiających znaleźli się też Senior Developerzy, Starsi Programiści Java i .NET czy analitycy IT.

Czytaj też: Nie trzeba studiować informatyki, by odnieść sukces w IT

– Branża IT jest jedną  z najprężniej rozwijającą się w Polsce. Wybór kierunku edukacji z nią związanego to niemal gwarancja pracy – zachęca Marek Bartosik, menedżer poznańskiego oddziału GFT Polska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kajka 2016-07-03 00:59:05

prawda jest taka, że jak ktoś jest zdolny to po każdych studiach znajdzie prace - ja skończyłam dietetyke na wszuie w poznaniu, kolezanki pytały po co mi to, a teraz ja pracuje w zawodzie, a one w tesco he he he