Co Polacy studiują za granicą?

Studia za granicą cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych Polaków. Jakie kierunki wybierają najczęściej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co Polacy studiują za granicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lis 2015 14:29


Pierwszy miesiąc nowego roku akademickiego właśnie się kończy. Ubiegły rok nie był pod względem statystyk łaskawy dla polskiej nauki – z danych uczelni dotyczących rekrutacji wynika, że w tym roku liczba studentów spadła o ponad 20 tysięcy. Równocześnie wedle danych OECD na przestrzeni kilku ostatnich za granicą znalazło się blisko 50 tys. polskich studentów, a ich liczba w sumie wzrosła o jedną piątą.

Studia za granicą

Najwięcej z nich wyjechało do Wielkiej Brytanii (co trzeci), dalej są Niemcy czy Francja. Również Stany Zjednoczone ciągle przyciągają najlepszych absolwentów, a w ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie Danią, gdzie studia są w pełni bezpłatne, a pomimo nie najniższych kosztów utrzymania, kraj ten rokrocznie zajmuje czołowe pozycje w rankingach najlepszych miejsc do życia.

Z czego to wynika? Z niedopasowania kierunków w Polsce, ze świadomości, ze nie przygotowują do rynku pracy, z tego, że nad Wisłą niedostępnych jest wiele specjalizacji, które oferują zachodnie uczelnie. Wiedzą o tym szczególnie studenci, którzy wybierają się za granicę na studia magisterskie.

Brytyjskie uniwersytety - na czele z Oxbridge, Imperial College i London School of Economics - to ośrodki ze światowej czołówki. W pierwszej dziesiątce światowych rankingów znajdują się aż cztery tamtejsze uczelnie, w pierwszej setce również Brytyjczycy obsadzają wiele pozycji – żaden europejski kraj nie ma podobnego wyniku.

- Wyższy poziom studiów i nastawienie na kształcenie praktyczne czyni z nich te, po których najłatwiej znaleźć dobrze płatną pracę w każdym zakątku globu – tłumaczy Aleksandra Kozera z Elab Education Laboratory, organizacji pomagającej polskim uczniom i studentom w aplikacjach i wyjazdach na studia zagraniczne.

Część młodych osób wypychają rodzice, chcący zapewnić dzieciom lepszy start, część sama się garnie na Zachód chcąc otworzyć się na ludzi z całego świata, poznać smak samodzielności, zrealizować swoje ambicje i plany o międzynarodowej karierze.

Co studiują Polacy?

Polscy studenci uczą się na różnych kierunkach i zamierzają znaleźć pracę w swoim wymarzonym zawodzie. Jak pokazało badanie Polish Economic Forum 2015, organizowane przez stowarzyszenie studenckie Polish Business Society działające na London School of Economics, największa część (ponad połowa) studiująca kierunki biznesowe marzy o karierze w konsultingu, kolejną dużą grupą są przyszli finansiści (49 procent).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.