PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Co po maturze? Oto jaki kierunek studiów najbardziej opłaca się teraz wybrać

 • km
 • 5 lip 2022 13:45

Absolwenci szkół średnich odebrali dziś wyniki maturalne. I choć większość z nich podjęła już decyzję, jakie studia wybierze, warto przyjrzeć się najbardziej perspektywicznym w najbliższych latach kierunkom kształcenia. Od tej decyzji zależy przecież przyszły start na rynku pracy.

Co po maturze? Oto jaki kierunek studiów najbardziej opłaca się teraz wybrać
W tym roku maturę zdało 78,2 proc. maturzystów (fot. Becca Tapert/Unsplash)
REKLAMA
 • ELA to system, który bada losy absolwentów szkół wyższych przez pięć lat od ukończenia przez nich studiów. Zbiera informacje m.in. o tym, jak szybko po zakończeniu studiów młodzi ludzie dostali pracę.
 • Co nie jest zaskoczeniem, największą szansę na błyskawiczne znalezienie pracy - nieraz już w trakcie nauki - mają studenci informatyki. Oni od lat są rozchwytywani na rynku pracy. Pandemia tylko zwiększyła zapotrzebowanie na nich. 
 • Dobre perspektywy daje ukończenie logistyki, budownictwa, mechaniki i budowy maszyn czy energetyki.

W tym roku maturę zdało 78,2 proc. maturzystów. Osoby, które nie zdały tylko jednego z przedmiotów obowiązkowych, będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego 23 sierpnia. Tę grupę stanowi 15,5 proc. zdających. 6,3 proc. maturzystów oblało egzamin z więcej niż jednego przedmiotu. Ci uczniowie będą mogli poprawić maturę dopiero w kolejnym roku szkolnym.

Przed tymi, którzy otrzymali pozytywny wynik egzaminu, ważna decyzja. Jaką uczelnię i jaki kierunek przyszłego kształcenia wybrać?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Zobacz: Uczelnie, które nie otworzą się na współpracę z biznesem, przegrają

Najlepsze uczelnie w Polsce

Pierwsze miejsce w tegorocznym XXIII Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając Uniwersytet Jagielloński (który w ubiegłym roku uplasował się na pierwszej pozycji) i Politechnikę Warszawską. Na czwartym miejscu znalazły się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kolejne miejsca zajęły: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Łódzka.

Zobacz: Ranking: Gdzie studiować? Oto najlepsze uczelnie w Polsce

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Ranking objął 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Co po maturze? Oto jaki kierunek studiów najbardziej opłaca się teraz wybrać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Lukas 2022-07-08 17:34:52

  Aby zdać maturę wystarczy się przeczołgać z trzech przedmiotów na poziomie 30%. Natomiast rozszerzenia można zaliczyć na......0% ! Oto "wymagania" dla przyszłych studentów !!!! Nie wiem czy się śmiać czy płakać ale faktem jest , że ktoś taki będzie kiedyś chełpił się tytułem mgr .

 • Xyz 2022-07-07 21:45:58

  Te kierunki które są to nawet człowiek po zawodówce zda... Dla chcącego nic trudnego a wprowadzanie to jako studia to idiotyzm.

 • Ramont 2022-07-07 08:08:51

  Studia studiami. Spójrzmy na szkoły średnie zwłaszcza technikum. Przerabianie zawodówek na technika to norma. Przykład? Elektryk pojazdów samochodowych teraz technik elektryk pojazdów samochodowych, spawacz teraz to technik spawalnictwa, fotograf teraz to technik fotografii, budowlaniec o specjalności wykończenie wnętrz teraz technik .... Robienie inflacji naukowych. Co z tego że każdy Polak po urodzeniu będzie miał przypisany tytuł naukowy doktora jak to będzie gówno warte. (...). Syna wysyłam do zawodówki czyli branżowki i tłukę mu że powinien być fachowcem w praktyce a nie na papierku . Jeszcze jeden przykład. Mody kierunkowe. Moda jest teraz na programistę i co? I nic. Ilu będzie znało się na tym po szkole? To tak jakby była moda na malarstwo, wszyscy by poszli na ten kierunek bo z jakiegoś powodu jest zapotrzebowanie i ,, dobre pieniądze,,. Liczone by były punkty za naukę. No ok? Ale czy wiedza matematyczna czy z polskiego namaluje obraz? To są zdolności a nie sama wiedzą. Nie patrzymy na zdolności i predyspozycje dziecka tylko przyszłość która nie pokryje się. Przykład? Koniec lat 90 tych. Moda na marketing i zarządzanie. I co z tego wyszło?! Biedronka.

 • absolwent 2022-07-05 14:49:56

  Najważniejsze to "ustawiony" wujek lub ciocia niestety tak to u nas w kraju wygląda co tam dyplom (do mojego nikt nigdy nie zaglądał) a kończyłem "szacowną" uczelnie. No chyba że praca typu tyrka to tam znajomków nie wsadzisz tam trzeba robić. "Studia to dzisiaj szkołą zawodowa"

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA