Co piąty stażysta otrzymuje wynagrodzenie

Jak wynika z badania Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, 77 proc. respondentów odbywa praktyki, a 65 proc. badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co piąty stażysta otrzymuje wynagrodzenie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

28 wrz 2015 20:26


Jak wynika z badania Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy 88 proc. respondentów odbyło lub odbywa praktyki w trakcie studiów. Z czego, dla 77 proc., są to praktyki zgodne z kierunkiem studiów, a dla 11 proc. niezwiązane z profilem, w którym się kształcą.

Analiza szczegółowa pokazuje, że najczęściej staż związany z kierunkiem, w jakim się kształcą, odbywają studenci kierunków medycznych – tutaj odsetek wynosił 94 proc. Drudzy pod względem liczby studentów biorących udział w praktykach są studenci kierunków przyrodniczych – w ich przypadku 84 proc. badanych zdobywa doświadczenie zawodowe zgodne z profilem wykształcenia. Dla studentów kierunków humanistycznych, ekonomicznych czy technicznych – odsetek ten wynosi ponad 74 proc..

Staż – przepustka do kariery?

Na pytanie, czy odbyte praktyki pomogły w zdobyciu doświadczenia zawodowego, 70 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Połowa respondentów uważa, że praktyki pozwoliły im zdobyć kompetencje merytoryczne, jedna trzecia zwraca uwagę także na to, że rozwinęli swe kompetencje „miękkie”.

Czytaj też: Programy ambasadorskie są sposobem na niedopasowanie na rynku pracy. Problem jest jeden: są mało popularne

Wśród respondentów mocno powyżej średniej wybijają się studenci kierunków medycznych, z których aż 62 proc. wskazało na wzrost swych kompetencji merytorycznych po praktykach. Najrzadziej kompetencje „miękkie” rozwijali z kolei studenci kierunków przyrodniczych – tylko 24 proc. wskazań, a najczęściej osoby studiujące nauki humanistyczne i ekonomiczne po 39 proc.

Wynagrodzenie za praktyki otrzymała nieco ponad jedna piąta badanych. Najchętniej płacono za staż studentom czy absolwentom z kierunków ekonomicznych, w tej grupie wynagrodzenie otrzymało 30 proc. respondentów. Najrzadziej wynagrodzenie za swą pracę na stażu otrzymywali studenci z kierunków medycznych – wśród nich zaledwie cztery procent wskazało, że otrzymało jakąkolwiek zapłatę. Pensję podczas praktyk otrzymywał także, co czwarty student kierunków technicznych/ścisłych, wśród humanistów odsetek ten wyniósł 18 proc., a wśród studentów kierunków przyrodniczych 12 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.