PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Co piąty chiński absolwent nie ma pracy

  • Dariusz Malinowski
    DM
  • 19 wrz 2022 17:25

Zero tolerancji dla covida i spowolnienie gospodarcze spowodowały, że Chiny muszą się mierzyć z rekordowo wysokim bezrobociem wśród absolwentów szkół.

Co piąty chiński absolwent nie ma pracy
Co piąty chiński absolwent nie ma pracy. Fot. shutterstock
REKLAMA

Stopa bezrobocia wśród młodzieży wielokrotnie osiągnęła w tym roku nowe maksima, osiągając w marcu 15,3 proc., by już miesiąc później  sięgnąć 18,2 proc. W lipcu bezrobocie osiągnęło już 19,9 proc.

Jak podaje CNN – świeżo upieczeni absolwenci chińskich uczelni są pierwsza grupą, która musi się zmierzyć ze skutkami spowolnienia gospodarczego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

A mówimy o ogromnej rzeszy młodych ludzi. W tym roku na rynek pracy weszło 10,76 absolwentów. Oznacza to, że przy 20-proc. bezrobociu zajęcia nie ma 2,15 mln osób.

Co więcej, jak wynika z wyliczeń CNN opartych na oficjalnych statystykach, które szacują populację młodzieży miejskiej na 107 milionów, w miastach i miasteczkach bez pracy jest około 20 milionów osób w wieku od 16 do 24 lat. Bezrobocie na wsi nie jest uwzględnione w oficjalnych danych.

Czytaj też: Przegraliśmy z Niemcami walkę o menedżerów

- To z pewnością najgorszy kryzys zatrudnienia młodych ludzi w Chinach od ponad czterech dekad – mówi Willy Lam, starszy członek Fundacji Jamestown w Waszyngtonie. - Masowe bezrobocie jest dużym wyzwaniem dla partii komunistycznej  – powiedział, dodając, że zapewnienie wzrostu gospodarczego i stabilności miejsc pracy jest kluczem do legitymacji partii.

Problemy przeżywa zwłaszcza branża technologiczna. Koncern Alibaba w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zmniejszył zatrudnienie  o ponad 13 tys. osób. Tencent, gigant mediów społecznościowych i gier, zwolnił prawie 5500 pracowników w ciągu trzech miesięcy do czerwca.

Kryzys zatrudnienia w sektorze technologicznym, który, jak ogłosił kiedyś chiński lider Xi Jinping, będzie napędzał kolejną fazę rozwoju Chin, może podważyć jego ambicje przekształcenia kraju w lidera innowacji i globalne supermocarstwo technologiczne w ciągu najbliższych dwóch do trzech dekad.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co piąty chiński absolwent nie ma pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA