Co drugi prezes dużej firmy w Polsce to absolwent uczelni technicznej

Na czele dużych firm, oprócz dominującej grupy osób z wyższym wykształceniem technicznym, coraz częściej stają również ekonomiści - co czwarty prezes skończył uczelnię ekonomiczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co drugi prezes dużej firmy w Polsce to absolwent uczelni technicznej

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Rzeczpospolita

13 sty 2014 8:31


Jak wynika z analizy "Rzeczpospolitej", polscy prezesi studia o kierunku technicznym najczęściej kończyli na: Politechnice Warszawskiej, Akademii Górczniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach (dziennik przyjrzał się karierze 493 szefów firm z Listy 2000).

Dominujące dziś na czele dużych firm pokolenie menedżerów, zaczynało studia w czasach PRL, dlatego też wciąż przeważa liczba prezesów z wykształceniem technicznym, a nie ekonomicznym.

Dopiero kiedy w latach 90. kierunki techniczne straciły na atrakcyjności, przyszli szefowie firm decydowali się na studia ekonomiczne - najczęściej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - podaje dziennik.

- Przez najbliższe dziesięć lat ekonomistów na czele polskich firm będzie zapewne przybywać. Potem jednak ich liczba znów zacznie spadać - mówi dla "Rz" Prof. Krzysztof Obłój z Uniwersytetu Warszawskiego.

- To efekt widocznego ostatnio wielkiego powrotu na politechniki - za kilkanaście lat ich absolwenci znów będą widoczni w zarządach. Wielu z nich będzie miało za sobą studia MBA - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.