Chorwacja, strajk: Nauczyciele i uczniowie przeciwko blokowaniu reformy oświaty

Tysiące osób wyszły w środę na ulice Zagrzebia i 11 innych miast Chorwacji, by protestować przeciwko blokowaniu reformy systemu oświaty przez centroprawicowy rząd i wywieraniu politycznych nacisków na nadzorujących reformę ekspertów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chorwacja, strajk: Nauczyciele i uczniowie przeciwko blokowaniu reformy oświaty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 cze 2016 22:17


"Politycy do parlamentu, eksperci do szkół", "Musimy bronić reformy przed politykami", "Nie chcemy być zakładnikami elity politycznej" - te i inne transparenty nieśli uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczący w największym proteście w Zagrzebiu.

Protesty zorganizowane przez inicjatywę społeczną "Chorwację stać na więcej" odbyły się w środę również w 11 innych miastach w kraju, a także w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Budapeszcie, a nawet w Szanghaju - podaje portal Balkan Insight. Poparcie dla inicjatywy zadeklarowało ponad 200 organizacji pozarządowych i związków zawodowych oraz liczni muzycy, aktorzy i projektanci. Na centralnym placu stolicy Chorwacji zgromadziło się według szacunków policji od 15 do ponad 25 tys. ludzi, a według telewizji publicznej HTV - 50 tys.

Uczestnicy środowych demonstracji domagali się od rządu, by nie wywierał presji politycznej w sprawie reformy, oraz żądali dymisji ministra oświaty Predraga Szustara.

Bezpośrednim powodem protestów stała się decyzja grupy eksperckiej, która od ponad roku koordynowała prace nad projektem reformy. W ostatnim czasie eksperci jednogłośnie zrezygnowali z prac nad zmianami, argumentując, że chcą w ten sposób ubiec działania rządu. Krótko wcześniej gabinet za pośrednictwem odpowiedniej komisji w parlamencie wprowadził do grupy eksperckiej własnych przedstawicieli, aby nadać reformie kształt odpowiadający obecnej ekipie - pisze agencja APA.

Szef zespołu ekspertów, Boris Jokić, powiedział, że naciski na zmiany w reformie pochodziły przede wszystkim od zbliżonej do Kościoła katolickiego partii Hrast, znanej z radykalnych poglądów w kwestii edukacji i kultury - pisze APA. Hrast to niewielkie ugrupowanie wchodzące w skład sojuszu Koalicja Patriotyczna, skupionego wokół prawicowej HDZ.

Petycję przeciw próbom wpływania na kształt reformy podpisało dotychczas 35 tys. obywateli. Za kontynuowaniem reformy i pracy ekspertów opowiedziała się prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, dawniej związana z HDZ.

Reforma oświaty została zainicjowana przez poprzedni centrolewicowy rząd i ma na celu wprowadzenie nowoczesnych standardów nauczania zamiast przestarzałych metod. Ma ona umożliwić uczniom i studentom naukę umiejętności, a nie tylko faktów, zwiększając w ten sposób ich konkurencyjność na rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.