Ponad 17,5 mln zł - tyle wynosi unijne dofinansowanie, dzięki któremu przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego powstanie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. Jego częścią będzie laboratorium innowacyjnych technologii, którego budowa ruszy jeszcze w tym roku. Nie zabraknie w nim najbardziej nowoczesnego sprzętu do eksperymentów, który będzie sukcesywnie kupowany przez najbliższe dwa lata dzięki dofinansowaniu z RPO.
-
- •31 lip 2018 22:15

- Laboratorium innowacyjnych technologii, które zostanie zbudowane dzięki unijnemu wsparciu, zostało zaprojektowane jako nowoczesny, funkcjonalny, ale i ciekawy architektonicznie, nadwieszony obiekt na żelbetowych słupach.
- Będzie on połączony z istniejącym budynkiem Wydziału Chemii UJ. W jego boku znajdzie się brama, poprzez którą za pomocą żurawia obrotowego będą mogły być wprowadzane materiały i urządzenia bezpośrednio do laboratorium.
- Ze wszystkich udogodnień będzie można korzystać już w roku akademickim 2020/2021. Całkowita wartość projektu to ponad 29,3 mln zł.
- Małopolska to region, w którym można znaleźć wiele uczelni ze świetnie przygotowaną kadrą profesorską. Z roku na rok stają się one coraz bardziej innowacyjne - pojawiają się w nich nowoczesne pracownie i infrastruktura badawcza na najwyższym poziomie. Ogromna w tym zasługa środków unijnych, które przekazujemy na ten cel, bo wiemy, że inwestycja w edukację kolejnych pokoleń Małopolan to inwestycja w przyszłość naszego regionu - mówi marszałek Jacek Krupa.
Z kolei, jak przypomina Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa, regionalny samorząd nieustannie wspiera rozwój siedmiu inteligentnych specjalizacji naszego regionu. - Wśród nich są nauki o życiu, energia zrównoważona, produkcja metali, technologie informacyjne i komunikacyjne, elektrotechnika i przemysł maszynowy, przemysły kreatywne oraz czasu wolnego, a także chemia. Dlatego cieszy mnie, że na dofinansowanie może liczyć rozbudowa centrum badawczego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego - podkreśla Sorys.
Czytaj też: Uniwersytet Jagielloński zwiększa wymagania przy rekrutacji na studia
Warto przypomnieć, że chemicy z krakowskiej Alma Mater niespełna rok temu przenieśli się z dotychczasowej siedziby przy ul. Ingardena w nowe miejsce, a dokładnie na III Kampus UJ znajdujący się na krakowskim Ruczaju (ul. Gronostajowa 2). Teraz powstanie przy nim laboratorium innowacyjnych technologii - nowoczesny obiekt, w którym naukowcy będą mieli doskonałe warunki do eksperymentów.

KOMENTARZE (1)