×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Chce tego co piąta kobieta. Mężczyźni daleko w tyle

 • jk
 • 20 kwi 2022 12:00

Dla własnej satysfakcji i szans na wyższe wynagrodzenie – to powody, dla których Polacy chcą rozwijać się zawodowo. Brak możliwości rozwoju zwiększa rotację pracowników w firmach. To główne wnioski 47. edycji raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Chce tego co piąta kobieta. Mężczyźni daleko w tyle
98 proc. ankietowanych deklaruje, że zależy im na rozwoju zawodowym (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Niemal połowa ankietowanych twierdzi, że ich motywacją do rozwoju jest satysfakcja związana z uczeniem się nowych rzeczy, a 38 proc. rozwija się zawodowo, aby podnieść swoją samoocenę.
 • 44 proc. przyznaje, że traktuje rozwój zawodowy jako szansę na wyższe zarobki u przyszłego pracodawcy.
 • Oferta rozwoju zawodowego może być istotnym wyróżnikiem w czasie, gdy konkurencja o pracowników jest silna, a dotychczasowe miejsce pracy w tym aspekcie rozczarowuje pracownika.

Jak wynika z 47. edycji raportu "Monitor Rynku Pracy" przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster, 98 proc. ankietowanych deklaruje, że zależy im na rozwoju zawodowym, z czego 17 proc. twierdzi, że w bardzo dużym stopniu.

Dane pokazują, że chęć rozwoju zawodowego zależy od płci, wieku i wykształcenia. Na rozwoju zawodowym bardziej zależy kobietom niż mężczyznom. Co piąta kobieta deklaruje bardzo duże zainteresowanie tym aspektem, podczas gdy wśród mężczyzn mówi o tym 15 proc. ankietowanych. Potrzeba rozwoju zawodowego wyraźnie częściej deklarowana jest wśród młodszych pracowników do 30 roku życia, a także wśród osób z wyższym wykształceniem.

Czytaj też: Znaleźli sposób na rozwój pracowników. Chętnych nie brakuje

- Różnica w odpowiedziach między kobietami a mężczyznami nie powinna być dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone i wykwalifikowane niż mężczyźni. Różnice w grupach wiekowych mogą tłumaczyć perspektywy kariery i priorytety: osoby młodsze mają jeszcze czas, by piąć się po szczeblach kariery i częściej ich motywacją są wyższe zarobki w przyszłości. Osoby po 50 roku życia z kolei często osiągnęły już pożądany poziom zatrudnienia, który chcą utrzymać. W większym stopniu są też angażowane w proces dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a nie podnoszenia kwalifikacji – wyjaśnia Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członkini zarządu Randstad Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Chce tego co piąta kobieta. Mężczyźni daleko w tyle

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Takie cuda 2022-04-20 13:41:48

  Zawsze były pazerne na kasę i władzę, Nie ma gorszego przełożonego od baby. Znam taką, która zgodziła się zostać kierowniczką, za sam tytuł, bez żadnej gratyfikacji finsnsowej. Wcześniej była zwykłą pracownią, za najniższą krajową. Nadal orze, za najniższą, ale mówią do niej,, pani kierowniczko"i jest teraz dyspozycyjna. na każdy gwizdek.

 • stawo73 2022-04-20 13:38:41

  Kobiety zawsze chętnie wezmą udział w jakichś szkoleniach, które dadzą im papierek i możliwość oderwania się od pracy. Dla mężczyzn liczą się konkretne, twarde kompetencje, przydatne na rynku pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA