Chcą likwidacji kolegiów nauczycielskich

Uchwały ws. zamiaru likwidacji 5 nauczycielskich kolegiów języków obcych i 2 kolegiów nauczycielskich przyjął w poniedziałek Sejmik Woj. Śląskiego. Według władz regionu kolegia nie są już potrzebne w systemie oświaty i wkrótce zaczęłyby kształcić bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcą likwidacji kolegiów nauczycielskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 lut 2014 20:32


Jak argumentowali przedstawiciele samorządu woj. śląskiego, zadaniem kolegiów w poprzednich latach było kształcenie w specjalnościach, w których szkoły wyższe nie były w stanie przygotować odpowiedniej liczby nauczycieli. Ponieważ obecnie system szkolnictwa wyższego zapewnia tę możliwość, nie ma potrzeby utrzymywania kolegiów w dotychczasowej formule. Rozwiązanie kolegiów ma nastąpić w 2015 r.

Poniedziałkowe uchwały Sejmiku Woj. Śląskiego dotyczą Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Zabrzu, Centrum Języków Europejskich - Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Częstochowie, Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej, Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu, Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Bielsku-Białej i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Tychach.

Radni zdecydowali też o rozwiązaniu Zespołu Nauczycielskich Kolegiów Języków Obcych w Sosnowcu oraz zamiarze likwidacji I, II, III Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Sosnowcu (wchodzących w skład tego zespołu).

Poniedziałkowe głosowania w tej sprawie poprzedziła dyskusja. Część radnych (m.in. Jan Kawulok z PiS) apelowała, by wstrzymać się z uchwałami o kilka miesięcy, a w tym czasie np. zapytać resort edukacji o zapowiedzi obowiązkowego nauczania języków w przedszkolach; wówczas absolwenci takich kolegiów mogliby mieć pracę. Jeden z radnych argumentował, że chodzi o los ok. 200 pracujących w kolegiach nauczycieli. Inny radny przypominał casus likwidacji szkół kształcących poszukiwane teraz na rynku pracy pielęgniarki.

Wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski wyjaśniał, że zarząd województwa przygotował uchwały ws. zamiaru likwidacji kolegiów, "aby nikogo nie oszukiwać". "A szczególnie tych młodych ludzi, którzy chcieliby podejmować edukację w tych bardzo dobrych naszych jednostkach. One odegrały bardzo dobrą rolę, jeśli chodzi o przygotowanie nauczycieli. Odegrały" - zaakcentował Kleszczewski.

Wicemarszałek przypomniał, że zgodnie z nowymi przepisami trzyletnia nauka w kolegium nie da uprawnień do nauczania, podczas gdy zakończona licencjatem trzyletnia nauka w wyższej szkole da taką możliwość. "W 2015 r. wygasają wszystkie umowy z uczelniami wyższymi (umowy kolegiów - dające do tej pory możliwość zdobycia tam tytułu licencjata po trzech latach nauki - PAP). Wobec czego te kolegia w rzeczywistości będą prawdopodobnie kształcić bezrobotnych absolwentów" - dodał Kleszczewski.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.