PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Całkowicie wyłączyli internet na czas egzaminów. Na 3 dni

  • Autor: ZWI
  • 2 cze 2017 12:15

W obawie przed wyciekiem pytań do państwowego egzaminu rząd Etiopii postanowił całkowicie wyłączyć dostęp do internetu. Blokada ma trwać kilka dni.

Całkowicie wyłączyli internet na czas egzaminów. Na 3 dni
Na czas egzaminów kraj nie ma dostępu do Internetu (fot.pixabay.com)
REKLAMA

W Etiopii uczniowie klas dziesiątych piszą państwowy egzamin w dniach od 31 maja do 2 czerwca, natomiast klas dwunastych – od 5 do 8 czerwca. Na czas egzaminów kraj nie ma dostępu do Internetu.

Raport przejrzystości Google istotnie dowodzi, że od 30 maja godz. 17.00 czasu lokalnego ruch internetowy w Etiopii spadł niemalże do zera.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Jesteśmy proaktywni – skomentował w wypowiedzi dla Reutera dyrektor rządowego biura komunikacji Mohammed Seid. – Chcemy, by uczniowie się skoncentrowali i byli wolni od psychologicznej presji, którą niesie dostęp do internetu.

W zeszłym roku w kraju doszło do wycieku pytań do uniwersyteckiego egzaminu wstępnego, w związku z czym rząd przełożył egzaminy i zablokował media społecznościowe, w tym Facebooka, Instagrama i Twittera. W tym roku władze postanowiły pójść o krok dalej.

– Blokada ma powstrzymać powtórkę wycieku z poprzedniego roku – wyjaśnia Seid. Zgodnie z jego wypowiedzią takie usługi jak bankowość czy rezerwowanie lotów ciągle są możliwe.

W Etiopii uczniowie klas dziesiątych piszą państwowy egzamin w dniach od 31 maja do 2 czerwca, natomiast klas dwunastych – od 5 do 8 czerwca. Na czas egzaminów kraj nie ma dostępu do Internetu (fot.pixabay)
W Etiopii uczniowie klas dziesiątych piszą państwowy egzamin w dniach od 31 maja do 2 czerwca, natomiast klas dwunastych – od 5 do 8 czerwca. Na czas egzaminów kraj nie ma dostępu do Internetu (fot.pixabay)

Takie uzasadnienie blokady komunikacji może być jeszcze w jakimś sensie usprawiedliwione. Niestety, władzom Etiopii zdarzyło się też wyłączać internet dla celów czysto politycznych. W październiku 2016 r. podczas antyrządowych protestów ogłoszono stan wyjątkowy. Zablokowano wówczas możliwość korzystania z internetu, tłumacząc, że protestujący rzekomo nawołują w sieci do rozruchów.

W lipcu 2016 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję (niemającą mocy prawnej), która potępia zakłócanie dostępu do Internetu przez władze. Uznano, że obywatele powinni mieć te same prawa w internecie, co poza nim.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Całkowicie wyłączyli internet na czas egzaminów. Na 3 dni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA