Ponad 300 studentów kierunków inżynierskich będzie mogło odbyć płatne praktyki w Budimeksie. Największy polski generalny wykonawca rusza z X edycją Akademii Budimex.
- Program cieszy się dużą popularnością. O jedno miejsce ubiega się średnio dziesięciu studentów. W Budimeksie wiemy, że w branży budowlanej praktyka jest równie ważna, co wiedza teoretyczna zdobywana na studiach. Z tego powodu postanowiliśmy na szeroką skalę dać młodym szansę na poznanie specyfiki pracy jeszcze przed uzyskaniem tytułów zawodowych, tak by na rynek pracy wchodzili pewnie i świadomie. Wspieranie ich rozwoju zawodowego przynosi zyski także nam jako firmie, bo dzięki kreatywności i energii młodych ludzi możemy twórczo i odważnie podejmować nowe wyzwania stawiane nam przez branżę - mówi Cezary Mączka, członek zarządu i dyrektor zarządzania zasobami ludzkimi w Budimeksie.
Choć zazwyczaj program praktyk rusza wraz z początkiem wakacji, to Budimex przez cały rok rekrutuje osoby do ich odbycia. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.akademiabudimex.pl oraz wziąć udział w grze online, której wynik stanowi element oceny kandydata. Ponadto w ramach Akademii Budimex młodzi będą mieli okazję spotkać się na swoich uczelniach z ekspertami sektora budowlanego na warsztatach. Budimex płaci za odbyte praktyki, a każdemu z realizujących je studentów czy absolwentów przysługuje także prywatne ubezpieczenie medyczne.
Firma postawiała też na nowe technologie i oferuje studentom także edukację online. Szkolenia internetowe będą dotyczyły np. ważnych w pracy zawodowej umiejętności miękkich oraz zagadnień związanych z budowaniem marki osobistej. Budimex w ramach działalności online przygotował też fanpage na Facebooku oraz kanał na platformie YouTube o nazwie „Akademia Budimex”. Młodzi ludzie będą mogli zobaczyć tam jak wyglądają kontrakty i posłuchać rad starszych kolegów. Z kolei profil na Instagramie „karierabudimex”ma być źródłem krótkich relacji z budowy i miejscem wirtualnych spotkań z inżynierami, podczas których będzie można zadawać pytania.
- Praktyki trwają od miesiąca do pół roku, a podczas ich trwania stawiamy przede wszystkim na naukę i rozwój studenta. Z tego powodu każdy praktykant zyskuje dostęp do bardzo wielu dodatkowych szkoleń, z których może w pełni korzystać, zależnie od swoich zainteresowań - mówi Cezary Mączka.
W tym roku w ramach Akademii Budimex przygotowano ponad 300 miejsc dla studentów i absolwentów. Szczególną uwagę poświęcono specjalizacji kolejowej. Z myślą o tym sektorze budownictwa organizowany jest konkurs dla zainteresowanych koleją – #GraOTor. Zaplanowane są także spotkania ze studentami studiów dziennych i zaocznych w ramach tygodnia #WejdźNaDobreTory. Będą realizowane od połowy marca, m.in. na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
- Kolej to sektor budownictwa, w który w perspektywie najbliższych lat chcemy intensywnie inwestować, dlatego uważamy, że już teraz warto zadbać o promocję tego kierunku wśród studentów kierunków technicznych - mówi Cezary Mączka.
Praca na budowie
Praktyki organizowane przez Budimex pozytywnie oceniają studenci biorący w nich udział, którzy zgodnie przyznają, że nie odbywają się one na zasadzie "przynieś, podaj, pozamiataj".
- Znacznie poszerzyłam swoją wiedzę z zakresu zarządzania projektem, branży Industry 4.0 i wielu innych tematów. Oprócz tego pracowałam w super zespole z inspirującymi ludźmi chętnie dzielącymi się swoim doświadczeniem - opowiada Aleksandra Puczyłowska, studentka Inżynierii Budownictwa z Politechniki Warszawskiej.
Z kolei Karol Zawada z Politechniki Warszawskiej podkreśla, że firma daje możliwość nauki i potwierdzenia swoich umiejętności również przy ważnych projektach budowlanych.
- W biurze technicznym mamy dostęp do najnowszych technologii. Możliwość uczestniczenia w projektach takich jak droga S16, S17 czy DK12 daje dużo satysfakcji, nowej wiedzy i umiejętności. Tworzenie numerycznych modeli terenu, tras, niwelet czy modelowanie korpusów projektowanych dróg daje solidne podstawy do bycia w przyszłości asystentem projektanta – mówi W 2017 roku odbył praktyki na kontrakcie LK7 w Garwolinie, a od czerwca 2018 jest praktykantem w Biurze Technicznym w dziale drogowym - dzieli się swoimi wrażeniami.
Nie tylko praktyki
Warto przypomnieć, że organizacja płatnych praktyk, to nie jedyny pomysł, jaki stosuje Budimex w poszukiwaniu rąk do pracy. Jako jedna z pierwszych firm budowlanych w Polsce uruchomiła zewnętrzny program rekomendacji osób do pracy. Każdy, niezależnie od swojego miejsca pracy, kto skutecznie wskaże kandydata na poszukiwane przez Budimex stanowisko, otrzyma nagrodę finansową do 2 tys. zł.
Firma liczy, że do końca 2019 roku uda się zatrudnić pracowników w całej Polsce, w 50 różnych specjalizacjach, wśród których są m.in. kierownicy budów, inżynierowie robót, majstrzy i inżynierowie robót torowych.
- Zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej jest bardzo duże. Do 2012 roku, czyli do końca pierwszej perspektywy unijnej, w firmach zatrudniających powyżej 9 osób było łącznie ok. 480 tys. pracowników. Teraz mamy ich blisko 80 tys. mniej. Tymczasem wartość środków unijnych wtedy wynosiła 26 mld zł wobec 31 mld euro obecnie. To pokazuje skalę różnicy pomiędzy wartością inwestycji a dostępnością pracowników - wyliczał Cezary Mączka.
KOMENTARZE (0)