×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Branżowe Centra Umiejętności mają być "nową jakością"

  • Autor: PAP/JP
  • 16 mar 2023 17:53

Utworzenie ogólnopolskiej sieci Branżowych Centrów Umiejętności, które będą ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania, dostępnymi dla uczniów, studentów, pracowników branż i innych osób uczących się zakłada projekt noweli ustawy Prawo oświatowe i niektórych innych ustaw.

Branżowe Centra Umiejętności mają być "nową jakością"
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) mają być nową jakością w systemie kształcenia branżowego i technicznego (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Projekt przygotowany przez ministra edukacji i nauki upubliczniono w czwartek w Rządowym Centrum Legislacji. Skierowano go do opiniowania.
  • Branżowe Centra Umiejętności (BCU) mają być nową jakością w systemie kształcenia branżowego i technicznego. Według pomysłodawców będą to rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki wszechstronnego kształcenia i egzaminowania w poszczególnych dziedzinach, łączące potencjał przedsiębiorców, szkół i uczelni.
  • Na wsparcie stworzenia 120 takich centrów przeznaczono 1,4 mld zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, planowane są 120 BCU, które mają wspierać rozwój nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie. Centra mają być zorientowane zarówno na ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym COVID19, jak i na stworzenie trwałych oraz skutecznych metod współpracy i współdziałania różnych interesariuszy w obszarze rozwoju umiejętności oraz szybkiego reagowania systemów kształcenia zawodowego i uczenia się przez całe życie na nieprzewidziane zdarzenia.

"Przewiduje się, że oferta BCU będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich i pracowników zainteresowanych podnoszeniem umiejętności i kwalifikacji lub zmianą kwalifikacji" - podano w uzasadnieniu.

Kto będzie organem prowadzącym Branżowe Centra Umiejętności

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branżowe Centra Umiejętności mają być "nową jakością"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA