PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Branża finansowa coraz bardziej stawia na wyższe wykształcenie

W ciągu 10 lat aż o 11 punktów procentowych wzrósł odsetek osób z tytułem magistra lub doktora zatrudnionych w finansach w Unii Europejskiej - wynika z raportu "Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje", przygotowanego przez stowarzyszenie CFA Society Poland i ośrodek analityczny Spot Data.

Branża finansowa coraz bardziej stawia na wyższe wykształcenie
Adobe Stock
REKLAMA
  • Branża finansowa w Unii Europejskiej utrzymuje zatrudnienie na stałym poziomie, mimo kryzysu finansowego, jaki nastał po 2008 roku.
  • Zdecydowanie wzrósł odsetek zatrudnionych z dyplomem magistra i doktora.
  • Zmalało za to zatrudnienie licencjatów i legitymujących się wykształceniem średnim.

Z analiz zawartych w raporcie "Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje" wynika, że liczba osób z tytułem magistra lub stopniem doktora w branży wzrosła o 11 punktów procentowych między 2008 a 2018 rokiem - z 21 proc. do 32 proc., z licencjatem spadła z 40 proc. do 35 proc., a z wykształceniem średnim z 37 proc. do 32 proc. Osoby z wykształceniem podstawowym od lat zajmują marginalną liczbę miejsc pracy w finansach - spadek z 2 proc. do 1 proc.

Natomiast, mimo kryzysu w branży, jaki zaczął się w 2008 roku, nie zmieniła się liczba wszystkich zatrudnionych w finansach w Unii Europejskiej - od 10 lat w sektorze pracuje 6,6 mln ludzi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj także: Zmiany w księgowości zagrażają płynności finansowej firm

- Nie ulega wątpliwości, że oba kryzysy finansowe, które w ciągu ostatnich 10 lat wydarzyły się na rynkach europejskich - w latach 2008-2009 i 2012-2013 - bardzo dotknęły sektor. Nie spowodowały jednak redukcji zatrudnienia, ale zmianę jego struktury. Znacząco wzrosła liczba osób z wyższym wykształceniem magisterskim lub stopniem doktora, spadła z licencjatem i średnim. Należy też wziąć pod uwagę, że ta zmiana w pewnym stopniu jest związana także z większą liczbą osób dobrze wykształconych w Unii Europejskiej, co widać wyraźnie w danych Eurostatu - tłumaczy Krzysztof Jajuga, profesor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezes CFA Society Poland.

- Przed nami era automatyzacji pracy w instytucjach finansowych, jednak znów wbrew wielu prognozom może ona wpłynąć bardziej na strukturę osób zatrudnionych, np. powstanie nowych stanowisk, niż ich liczbę. Jedno, czego możemy być pewni to to, że klienci nigdy w pełni nie zrezygnują z kontaktu z człowiekiem na rzecz robota czy sztucznej inteligencji - dodaje.

Mniej ludzi w oddziałach

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża finansowa coraz bardziej stawia na wyższe wykształcenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA