×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Blisko 700 naukowców przyjechało do pracy w Polsce dzięki programowi MSCA

  • Autor: PAP/AT
  • 24 maj 2017 11:47

Prawie 700 uczonych rozpoczęło pracę w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat, dzięki programowi Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA).

Blisko 700 naukowców przyjechało do pracy w Polsce dzięki programowi MSCA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• 668 zagranicznych naukowców rozpoczęło pracę w Polsce dzięki programowi Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA).

• Wśród uczonych, którzy przyjechali pracować do Polski najwięcej pochodzi z Ukrainy, Niemiec, Indii, Hiszpanii i Włoch.

• Stypendia są przyznawane na okres od roku do trzech lat.

• Otrzymują je naukowcy, którzy mają już tytuł doktora bądź 4-letnie doświadczenie w pracy badawczej.

668 zagranicznych naukowców rozpoczęło pracę w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat, dzięki programowi Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA). Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy, Niemiec i Indii - poinformował Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych UE.
Program MSCA działa od 1997 roku. W tym czasie skorzystało z niego 135 tys. naukowców z całego świata. Stypendia otrzymują najlepsi i najbardziej obiecujący naukowcy z całego świata. Korzystają z nich uczeni przyjeżdżający do Europy bądź przenoszący się z jednego unijnego kraju do innego. Wśród nich było ośmiu noblistów, ale też zdobywca Oscara (inżynierowie programiści w kategorii efekty specjalne) - wylicza KPK w przesłanym komunikacie.

Wśród 668 uczonych, którzy przyjechali pracować do Polski w ramach programu MSCA najwięcej pochodzi z Ukrainy (34), Niemiec (32), Indii (27), Hiszpanii (27) i Włoch (24). Wśród najliczniejszych nacji są również: Włosi (ok. 25), Białorusini (ok. 10), Rosjanie (ok. 10) oraz Portugalczycy, Francuzi, Irańczycy, Brytyjczycy, Rumuni (po ok. 5 osób). "Pozostałych nacji jest wiele, z liczbą przedstawicieli poniżej 5, ale KE nie udostępniła wyczerpującej listy narodowości" - poinformował PAP Adam Głuszuk z KPK Programów Badawczych UE.

Czytaj też: Kobiety naukowcy. Dlaczego jest ich tak mało?

Jak wyjaśnia Anna Wiśniewska z KPK Programów Badawczych UE, stypendia są przyznawane na okres od roku do trzech lat. Otrzymują je naukowcy, którzy mają już tytuł doktora bądź 4-letnie doświadczenie w pracy badawczej. Program finansuje koszty utrzymania, podróży, zasiłku rodzinnego i badań. Grant trafia do uczelni bądź firmy, która przyjmuje naukowca z zagranicy – precyzuje Wiśniewska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blisko 700 naukowców przyjechało do pracy w Polsce dzięki programowi MSCA

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA