PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Zarządzanie i kompetencje

Białystok: Centrum Kompetencji pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika

  • Autor: PAP/JS
  • 7 cze 2017 17:58

Uczniowie łatwiej znajdą pracę w lokalnych firmach, a firmy - pracowników z konkretnymi umiejętnościami - taki ma być efekt działania Centrum Kompetencji na rzecz szkolnictwa zawodowego, które powstało w Białymstoku.

Białystok: Centrum Kompetencji pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika
Adobe Stock
REKLAMA

• Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno powiedział, że przyszłość młodych mieszkańców regionu, ich edukacja musi być "skrzyżowana" z potrzebami regionalnych firm i kierunków, w których się rozwijają.

• Temu służą min. pieniądze z UE, by młodzież miała szansę na zdobycie dobrej pracy po ukończeniu swoich szkół.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Indywidualną pomoc w karierze zawodowej ma otrzymać około trzech tysięcy uczniów ze wszystkich trzynastu szkół zawodowych, które działają w Białymstoku i dziewięciu ościennych gminach. Samorządy te tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF).

BOF ma swoją, wydzieloną pulę unijnych pieniędzy na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020. Centrum Kompetencji jest elementem jednego z projektów BOF dofinansowanych z tego programu. Wartość projektu to 15 mln zł. Potrwa on pięć lat.

W środę (7 czerwca) Centrum Kompetencji zainaugurowała w Białymstoku międzynarodowa konferencja "Inwestycje w szkolnictwo zawodowe".

"To, że szkolnictwo zawodowe, kształcenie zawodowe jest bardzo ważne, to już myślę wszyscy w Polsce wiemy. I to, że mamy problem ze szkolnictwem zawodowym, który objawia się tym, że pracodawcy ciągle narzekają, że nie mają fachowców, a ci, którzy przychodzą, nie zawsze umieją to, czego by ci pracodawcy oczekiwali" - powiedział prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr prof. Bogusław Plawgo.

By to zmienić, uczniowie szkół z terenu BOF dostaną indywidualną pomoc. Prof. Plawgo wyjaśnił, że do ucznia przyjdzie doradca, który porozmawia z nim o jego oczekiwaniach ws. pracy, opowie mu, jaki jest rynek pracy w danym zawodzie, jakie są oferty pracy, ile się zarabia, jakie kursy trzeba skończyć i co trzeba umieć, by w danym miejscu pracować. Doradca pomoże uczniowi zaplanować jego rozwój zawodowy. Doradca podpowie też, gdzie uczeń ma odbyć staż, by zdobyć konkretne umiejętności, a nie zawód. Uczeń dostanie też potwierdzenie w formie certyfikatu, że umie np. obsługiwać konkretną maszynę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białystok: Centrum Kompetencji pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA