PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Białystok: Politechnika i Uniwersytet zostaną połączone w jedną uczelnię?

  • Autor: PAP/PW
  • 20 paź 2019 11:00

Wraca temat połączenia Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnie zamierzają przeanalizować sprawę i zorientować się na jakich zasadach takie połączenie miałoby zostać sfinalizowane. Ma w tym pomóc specjalny raport, który będzie gotowy w marcu 2020 roku. Trwają poszukiwania wykonawcy analizy.

Białystok: Politechnika i Uniwersytet zostaną połączone w jedną uczelnię?
Uniwersytet w Białymstoku (fot. uwb.edu.pl)
REKLAMA
  • Na podstawie raportu uczelnie będą mogły podjąć ewentualną decyzję. Pozyskały na jego opracowanie dofinansowanie z resortu nauki na analizę w ramach ministerialnego projektu "Wspieranie procesów konsolidacji uczelni". 
  • Powinniśmy rozważyć temat z namysłem, powagą, ale bez uprzedzeń. Interdyscyplinarność to przyszłość nauki i wygrają ci, którzy będą do tego przygotowani - stwierdził rektor Politechniki Białostockiej, lider projektu, prof. Lech Dzienis.
  • Postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy audytu ma się zakończyć jeszcze w październiku.

Temat połączenia dwóch uczelni - Politechniki Białostockiej(PB) i Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) - pojawia się już od kilku lat. W ubiegłym roku nawet zdecydowały się one na wspólną inaugurację roku akademickiego, która - jak mówiły wtedy władze politechniki i uniwersytetu - miała zaznaczyć współpracę tych uczelni. Rektorzy podkreślali wtedy, że jest za wcześnie by mówić, czy jest to krok do połączenia dwóch uczelni; mówili natomiast, że nie można na takie rozwiązanie "zamykać drzwi".

Obecnie Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku uzyskały dofinansowanie z resortu nauki na analizę w ramach ministerialnego projektu "Wspieranie procesów konsolidacji uczelni". Ponad 900 tys. zł przeznaczone zostanie na przygotowanie zewnętrznych analiz skutków i korzyści wynikających z ewentualnego połączenia dwóch uczelni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak powiedział PAP rektor Politechniki Białostockiej, lider projektu, prof. Lech Dzienis, dzięki środkom powstanie niezależna analiza przedstawiająca bilans zysków i strat takiej fuzji.

- Dostarczy nam ona wiedzy, na podstawie której wspólnie ocenimy, czy warto się zbliżyć, a jeśli tak, to w jakiej formie i jak bardzo - dodał.

Stwierdził on, że jedną z opcji jest federacja uczelni, która - w jego ocenie - "otwiera nowe możliwości ścisłej współpracy, a jednocześnie nie narusza autonomii wchodzących w jej skład stron".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białystok: Politechnika i Uniwersytet zostaną połączone w jedną uczelnię?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA