PARTNERZY PORTALU

Białoruscy studenci dostali 5 mln zł wsparcia

  • Autor: PAP/JP
  • 8 gru 2021 16:21

Ponad 5 mln zł przeznaczyła w 2021 r. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) na stypendia dla 395 białoruskich studentów - przekazała agencja w środę.

Białoruscy studenci dostali 5 mln zł wsparcia
Podobnie jak w zeszłym roku, działanie "Solidarni z Białorusią - studenci" cieszyło się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba wniosków - wpłynęło ich 1821 (fot. Shutterstock))
REKLAMA
  • Jak poinformowała NAWA, środki przyznano w ramach inicjatywy "Solidarni z Białorusią - studenci".
  • Spośród 395 osób, które otrzymują wsparcie, 271 to obywatele Białorusi rozpoczynający studia I, II stopnia lub jednolite magisterskie, 124 to osoby, które kontynuują kształcenie na studiach w Polsce, będąc stypendystami w ramach zeszłorocznej inicjatywy NAWA "Solidarni ze studentami".
  • Była to część działań w ramach akcji "Solidarni z Białorusią", którą przygotowała NAWA na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki).

NAWA przekazała w komunikacie przesłanym PAP, że podobnie jak w zeszłym roku, działanie "Solidarni z Białorusią - studenci" cieszyło się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba wniosków - wpłynęło ich 1821.

"W ubiegłym roku naszą pomoc rozpoczęliśmy od kursów on-line języka polskiego dla młodzieży z Białorusi, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zakończyliśmy ją z kolei na stypendiach dla studentów, naukowców i nauczycieli. W tym roku, obserwując nieustanną potrzebę wsparcia studentów z Białorusi, postanowiliśmy kontynuować inicjatywę w postaci działania, w ramach którego stypendium będzie mogła otrzymać grupa najlepszych studentów spośród stypendystów ubiegłorocznej edycji oraz ci studenci, którzy dopiero w tym roku rozpoczęli studia, i wcześniej z takiej możliwości nie korzystali" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

Jak wynika z informacji przekazanych przez agencję, studenci, którzy otrzymali w 2021 roku stypendium w ramach działania "Solidarni z Białorusią - studenci", kształcą się na 62 uczelniach publicznych i niepublicznych nadzorowanych przez MEiN. Najwięcej osób podjęło naukę w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim i Szkole Głównej Handlowej. Najchętniej wybierane przez białoruskich stypendystów kierunki to: zarządzanie, informatyka, filologie, biotechnologia i dziennikarstwo.

Wysokość stypendiów uzależniona jest od rodzaju studiów i wynosi 1250 zł (dla studentów studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) lub 1500 zł (dla studentów studiów II stopnia).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruscy studenci dostali 5 mln zł wsparcia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA