Bezpłatne staże? Dla wielu pracodawców to sposób na doświadczonego pracownika za darmo

W Polsce nie dba się o jakość staży. Bezpłatne praktyki to dla firm łatwy sposób na tanią siłę roboczą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bezpłatne staże? Dla wielu pracodawców to sposób na doświadczonego pracownika za darmo

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 wrz 2014 10:41


Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” 13 z 17 przeanalizowanych ofert staży z Warszawy umieszczonych na portalu infopraca.pl to bezpłatne praktyki. Jeśli chodzi o pozostałe regiony to sytuacja nie wygląda lepiej. 71 proc. wszystkich ofert staży nie wiąże się z jakąkolwiek pensją, a 76 proc. firm wymaga od kandydatów doświadczenia.

Czytaj też: Bezpłatne staże przyczyniają się do wykluczenia z rynku pracy zdolnych młodych ludzi

Najczęściej umowy są zawierane na trzy miesiące - 58 proc. Natomiast około połowa (52 proc.) firm oczekuje od stażystów 40 godzin pracy tygodniowo. Tyle samo umożliwia dostęp do bezpłatnych szkoleń.

- Uważam, ze takie ogłoszenia są nieetyczne, a firmy dające mgliste obietnice oparte na zwrotach niedookreślonych z dużym prawdopodobieństwem korzystają z nieodpłatnej pracy – mówi dla „DGP” dr Barbara Godlewska-Bujok, wykładowca prawa pracy na Uniwersytecie Warszawskim. - Co innego gdyby z takimi osobami została zawarta umowa, być może przedwstępna, uzależniająca uzyskanie zatrudnienia od osiągnięcia konkretnych wskaźników, np. pewnej efektywności w zdobywaniu nowych klientów - dodaje.

Czytaj też: Praca za darmo, wyzysk, parzenie kawy, nuda. Z tym staże kojarzą się studentom

- Bezpłatne staże w przedsiębiorstwach to jednak nieuczciwe praktyki. Wszyscy zdają sobie z tego sprawę, choć o tym nie mówią - komentuje na łamach "DGP" dr Magdalena Maśluk-Meller, rekruter i doradca kariery w firmie 8careers.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.