PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bernacki: Uczelnie nie są miejscem do manifestowania poglądów politycznych

  • Autor: PAP/AT
  • 16 lis 2020 8:16

Ideologizacja nauki jest czymś wysoce niewłaściwym. Szkoły wyższe nie są właściwym miejscem do manifestowania swoich poglądów dotyczących polityki, bo polityka w wymiarze państwowym jest w tym względzie jedynie sferą dopełniającą naszą aktywność - ocenił wiceminister nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

Bernacki: Uczelnie nie są miejscem do manifestowania poglądów politycznych
Włodzimierz Bernacki (fot. facebook.com/wlodzimierz.bernacki)
REKLAMA

Prof. Bernacki pytany w "Naszym Dziennikiem", co trzeba zrobić, aby uczelnie stały się miejscem debaty wolnej od ideologii, podkreślił, że musimy uznać, że uniwersytety nie są przestrzenią dyskusji politycznej, ale przestrzenią debaty naukowej.

"Szkoły wyższe nie są właściwym miejscem do manifestowania swoich poglądów dotyczących polityki, bo polityka w wymiarze państwowym jest w tym względzie jedynie sferą dopełniającą naszą aktywność. Nie odmawiamy studentom czy też pracownikom naukowym praw i swobód politycznych" - zaznaczył wiceminister.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Uczestniczki strajku kobiet dostają wsparcie

Według niego "przestrzeń akademicka powinna być przede wszystkim przestrzenią sporu naukowego". "W żadnym wypadku nie powinna być sferą, z której eliminuje się uczonych ze względu na posiadany przez nich system wartości. Podobne zasady powinny dotyczyć również studentów: nie mogą mieć kłopotów z tytułu odmiennych poglądów czy wyznawanego systemu wartości, który nie jest zgodny z ogólna zasadą poprawności politycznej" - dodał profesor.

Pytany, czy więc konieczne jest wyparcie z uczelni i polityki, i ideologii oparł, że "ideologizacja nauki jest czymś wysoce niewłaściwym". "Kiedyś ludzi zmuszano do zapoznawania się z marksizmem i leninizmem. Nazywano to system teoretycznym czy filozoficznym. A tak naprawdę ideologia ta była instrumentem, który pozwalał oceniać teksty naukowe właśnie z perspektywy marksistowsko-leninowskiej" - przypomniał.

Zwrócił uwagę, że sam tego doświadczył. "Kiedy w latach osiemdziesiątych w jednym z wydawnictw naukowych publikowałem swoje pierwsze teksty, jedna z recenzentek zarzuciła mi nienaukowość, bo nie uwzględniałem tzw. metody marksistowsko-leninowskiej. Nie można więc dopuścić do tego, aby uczelnia była tym miejscem, gdzie będzie obowiązywał paradygmat ideologiczny uwzględniający tylko jeden schemat - ten właściwy dla gender studies" - mówił prof. Bernacki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bernacki: Uczelnie nie są miejscem do manifestowania poglądów politycznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA