Będziemy mieć lekarzy po politechnice? To możliwe...

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, to już kolejna uczelnia niemedyczna, która chce kształcić lekarzy.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będziemy mieć lekarzy po politechnice? To możliwe...

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl

www.rynekzdrowia.pl

9 paź 2014 12:31


Wcześniej wnioski w sprawie utworzenia wydziałów lekarskich skierowały do Polskiej Komisji Akredytacyjnej m.in. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Krakowska Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.

Starania o otwarcie kierunku lekarskiego czyni też Uniwersytet Zielonogórski. Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach otrzymały już akredytację oraz formalną zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kształcenie lekarzy.

Czytaj też: Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy

Uczelnie niemedyczne jak widać szeroką ławą starają się uzyskać przychylność Polskiej Komisji Akredytacyjnej w pozytywnym zaopiniowaniu swoich wniosków o otwarcie kierunku lekarskiego. Trudno się temu dziwić, medycyna zawsze była popularnym i prestiżowym kierunkiem studiów. To także szansa dla uczelni na podreperowanie budżetów w dobie spadku zainteresowania innymi studiami, w sytuacji gdy za możliwość zdobywania wiedzy medycznej chętnie zapłacą obcokrajowcy.

Czytaj też: Szpitale mają coraz większy problem z zatrudnianiem lekarzy

Lekarz po politechnice?

Lekarz wykształcony na UTH - czyli dawnej Politechnice Radomskiej (przekształciła się w uniwersytet w 2012 roku)? Jeszcze niedawno taki pomysł uznany zostałby za absurdalny.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu chce do końca października wysłać wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o zgodę na kształcenie lekarzy, zasięgając także opinii w tej sprawie w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ewentualnie kształcenie lekarzy na UTH miałoby się rozpocząć w roku akademickim 2015/2016.

O planach dotyczących otwarcia nowego kierunku mówi Gazecie Wyborczej prof. inż. Zbigniew Łukasik, rektor UTH. Na początku uczelnia zamierza przyjąć na wydział medyczny 60-70 osób.

Zdaniem rektora uczelnia jest do nowych wyzwań przygotowana. Laboratoria będą do dyspozycji na wydziale chemii, kadra naukowa ma zostać ściągnięta do Radomia z Łodzi, Warszawy i Lublina. Zajęcia praktyczne natomiast odbywałyby się w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego oraz w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Podpisano już odpowiednie porozumienie w tej sprawie.

Pierwszą uczelnią niemedyczną, która otworzyła kierunek lekarski był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.