Wcześniej wnioski w sprawie utworzenia wydziałów lekarskich skierowały do Polskiej Komisji Akredytacyjnej m.in. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Krakowska Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.
Starania o otwarcie kierunku lekarskiego czyni też Uniwersytet Zielonogórski. Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach otrzymały już akredytację oraz formalną zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kształcenie lekarzy.
Czytaj też: Szpitale we wschodniej Polsce chętnie zatrudniłyby lekarzy z Białorusi i Ukrainy
Uczelnie niemedyczne jak widać szeroką ławą starają się uzyskać przychylność Polskiej Komisji Akredytacyjnej w pozytywnym zaopiniowaniu swoich wniosków o otwarcie kierunku lekarskiego. Trudno się temu dziwić, medycyna zawsze była popularnym i prestiżowym kierunkiem studiów. To także szansa dla uczelni na podreperowanie budżetów w dobie spadku zainteresowania innymi studiami, w sytuacji gdy za możliwość zdobywania wiedzy medycznej chętnie zapłacą obcokrajowcy.
Czytaj też: Szpitale mają coraz większy problem z zatrudnianiem lekarzy
Lekarz po politechnice?
Lekarz wykształcony na UTH - czyli dawnej Politechnice Radomskiej (przekształciła się w uniwersytet w 2012 roku)? Jeszcze niedawno taki pomysł uznany zostałby za absurdalny.
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu chce do końca października wysłać wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o zgodę na kształcenie lekarzy, zasięgając także opinii w tej sprawie w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ewentualnie kształcenie lekarzy na UTH miałoby się rozpocząć w roku akademickim 2015/2016.
O planach dotyczących otwarcia nowego kierunku mówi Gazecie Wyborczej prof. inż. Zbigniew Łukasik, rektor UTH. Na początku uczelnia zamierza przyjąć na wydział medyczny 60-70 osób.
Zdaniem rektora uczelnia jest do nowych wyzwań przygotowana. Laboratoria będą do dyspozycji na wydziale chemii, kadra naukowa ma zostać ściągnięta do Radomia z Łodzi, Warszawy i Lublina. Zajęcia praktyczne natomiast odbywałyby się w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego oraz w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Podpisano już odpowiednie porozumienie w tej sprawie.
Pierwszą uczelnią niemedyczną, która otworzyła kierunek lekarski był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Cały artykuł czytaj w serwisie rynekzdrowia.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.