Będzie więcej pieniędzy na kapitał ludzki

Dokumenty niezbędne do zatwierdzenia przez KE przesunięcia pieniędzy w programie Kapitał ludzki trafiły do Brukseli. Dzięki temu przesunięciu ma być więcej pieniędzy m.in. na wspieranie aktywności zawodowej młodych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie więcej pieniędzy na kapitał ludzki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 maj 2013 16:23


Chodzi o przesunięcie ok. 130 mln euro, o którym rząd zdecydował pod koniec kwietnia. Rząd chce, by więcej unijnych pieniędzy było przeznaczanych na dofinansowanie przedszkoli oraz wsparcie osób młodych i starszych na rynku pracy.

Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze na poszczególne cele w ramach jednego programu operacyjnego, jednak takie działanie wymaga akceptacji Komisji Europejskiej.

Również w tym przypadku KE musi wydać zgodę. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali, że KE jest otwarta na przesuwanie funduszy, czeka jednak na oficjalną propozycję ze strony polskich władz.

- Potrzebne dokumenty już zostały wysłane do Brukseli - informuje rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa. Dodaje, że strona polska przeprowadziła już robocze ustalenia z Komisją w tej sprawie, więc zgoda Brukseli powinna być raczej formalnością.

- Możemy już ogłaszać konkursy i zaczynać rozdzielać pieniądze zgodnie ze zmienionym programem" -informuje rzecznik.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd planami, przesunięte będzie 131,8 mln euro. Z tych pieniędzy ok. 50,4 mln euro trafi na wspieranie aktywności osób młodych (poniżej 30 lat) i po 50. roku życia, będą też wykorzystane na wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia, a ok. 50 mln euro będzie przeznaczone na wsparcie edukacji przedszkolnej, czyli tworzenie i wspieranie istniejących przedszkoli oraz innych form edukacji przedszkolnej; pieniądze zostaną też przekazane na dostosowanie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do przyjęcia trzy- i czterolatków.

Ok. 18,2 mln euro trafi na wsparcie osób młodych niepełnosprawnych w wieku 15-30 lat i zagrożonych wykluczeniem społecznym, ok. 7,6 mln euro - dla osób, które stracą pracę z przyczyn zależnych od pracodawcy, a ok. 5,6 mln euro na poprawę funkcjonowania szkół zawodowych, zwłaszcza współpracujących z przedsiębiorstwami.

Program operacyjny Kapitał ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, dokładnie - z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro; pozostałą część stanowią środki krajowe.

W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.