W Polsce powstanie nowy zawód, a właściwie nowa specjalizacja zawodowa: psychoterapeuta uzależnień. Trwają już konsultacje społeczne w sprawie przepisów, które określą zasady zdobywania tej specjalizacji - napisał serwis wartowiedziec.pl wydawany przez Związek Powiatów Polskich.
- Jacek Krzemiński
- •7 lut 2022 16:34

Kto będzie mógł zostać psychoterapeutą uzależnień? Kierunki studiów, po których będzie zdobyć tę specjalizację (odbywając szkolenie specjalizacyjne), to medycyna, pielęgniarstwo, praca socjalna, psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, zdrowie publiczne, nauka o rodzinie, teologia lub filozofia.
W uzasadnieniu do projektu przepisów w tej sprawie wskazano, że „osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, zaburzeniami nawyków i popędów oraz bliskich tych osób”.
Czytaj też: Wkrótce sześć nowych zawodów. Zmiany w klasyfikacji od 2022 r.
Psychoterapeuta uzależnień ma posiadać umiejętności umożliwiające m.in. nawiązywanie, podtrzymywanie i zakończenie relacji z pacjentem, motywowanie do zmiany zachowań, a także diagnozowanie w obszarze uzależnień. „Wiedza, którą posiadać będzie specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień umożliwi także przeprowadzanie diagnozy problemowej, planowanie, ewaluację i prowadzenie psychoterapii uzależnień indywidualnej oraz grupowej” – czytamy w serwisie Wartowiedziec.pl.
„Umiejętności i wiedza posiadana przez specjalistę w dziedzinie psychoterapii uzależnień umożliwi prowadzenie dostosowanych do potrzeb pacjenta indywidualnych i grupowych oddziaływań psychoterapeutycznych ukierunkowanych na ograniczenie używania substancji psychoaktywnych oraz dysfunkcjonalnych zachowań wynikających z zaburzeń nawyków i popędów”.


KOMENTARZE (0)