PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Będzie całkiem nowy zawód: psychoterapeuta od nałogów

W Polsce powstanie nowy zawód, a właściwie nowa specjalizacja zawodowa: psychoterapeuta uzależnień. Trwają już konsultacje społeczne w sprawie przepisów, które określą zasady zdobywania tej specjalizacji - napisał serwis wartowiedziec.pl wydawany przez Związek Powiatów Polskich.

Będzie całkiem nowy zawód: psychoterapeuta od nałogów
Jeden z polskich ośrodków terapeutycznych, w których leczy się uzależnienia (Fot. tratwa.pl)
REKLAMA

Kto będzie mógł zostać psychoterapeutą uzależnień? Kierunki studiów, po których będzie zdobyć tę specjalizację (odbywając szkolenie specjalizacyjne), to medycyna, pielęgniarstwo, praca socjalna, psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia, resocjalizacja, zdrowie publiczne, nauka o rodzinie, teologia lub filozofia.

W uzasadnieniu do projektu przepisów w tej sprawie wskazano, że „osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, zaburzeniami nawyków i popędów oraz bliskich tych osób”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Wkrótce sześć nowych zawodów. Zmiany w klasyfikacji od 2022 r.

Psychoterapeuta uzależnień ma posiadać umiejętności umożliwiające m.in. nawiązywanie, podtrzymywanie i zakończenie relacji z pacjentem, motywowanie do zmiany zachowań, a także diagnozowanie w obszarze uzależnień. „Wiedza, którą posiadać będzie specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień umożliwi także przeprowadzanie diagnozy problemowej, planowanie, ewaluację i prowadzenie psychoterapii uzależnień indywidualnej oraz grupowej” – czytamy w serwisie Wartowiedziec.pl.

„Umiejętności i wiedza posiadana przez specjalistę w dziedzinie psychoterapii uzależnień umożliwi prowadzenie dostosowanych do potrzeb pacjenta indywidualnych i grupowych oddziaływań psychoterapeutycznych ukierunkowanych na ograniczenie używania substancji psychoaktywnych oraz dysfunkcjonalnych zachowań wynikających z zaburzeń nawyków i popędów”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie całkiem nowy zawód: psychoterapeuta od nałogów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA