PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Będą ważne zmiany dla doktorantów

Złagodzenie konsekwencji związanych z wynikami oceny jakości działalności naukowej ma na celu nowela ustawy, którą w czwartek poparł Senat. Do ustawy nie zgłoszono poprawek.

  • Autor: PAP/JP
  • 28 kwi 2022 11:53
Będą ważne zmiany dla doktorantów
Nowelizacja ustawy dotyczy doktorantów i działania szkół doktorskich (Fot. Politechnika Białostocka)
REKLAMA
  • Mowa o noweli Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przygotowanej przez ministra edukacji i nauki.
  • Dotyczy ona doktorantów i działania szkół doktorskich oraz kontynuacji postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.
  • Za przyjęciem ustawy senatorowie opowiedzieli się jednogłośnie. Za głosowano 99 senatorów, nikt był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Jest to projekt, którego się spodziewaliśmy, czyli oczekiwaliśmy. On łagodzi pewne skutki ewaluacji. Doprowadza do wydłużenia terminów przewodów doktoranckich, także doprowadza do uporządkowania pewnych praw samych doktorantów, jak również rozwiązuje przypadki szczególne, które jak to w życiu, zwłaszcza w czasie pandemii mogły się zdarzyć" - mówił na posiedzeniu Senatu w środę sprawozdawca komisji senator Bogdan Zdrojewski (KO).

W noweli zaproponowano wprowadzenie rozwiązania łagodzącego skutki uzyskania kategorii naukowej B w danej dyscyplinie przez podmioty doktoryzujące. Możliwe będzie dokończenia przez nie postępowań w sprawie nadania stopnia doktora wszczętych przed dniem przyznania tej kategorii naukowej, przy równoczesnym utrzymaniu zakazu wszczynania nowych postępowań (do czasu uzyskania kategorii naukowej co najmniej B plus w wyniku drugiej ewaluacji). Zgodnie z obecnymi przepisami szkoła doktorska może być prowadzona wyłącznie w dyscyplinach, w których podmiot ma kategorię naukową nie niższą niż B plus.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeniesienie doktoranta z jednej szkoły doktoranckiej do innej, w przypadku zaprzestania kształcenia w danej dyscyplinie, może odbyć się tylko za zgodą samego doktoranta. W razie braku zgody wprowadzony zostanie obowiązek pokrycia przez podmiot prowadzący szkołę doktorską osobie, która utraciła możliwość ukończenia kształcenia, kosztów postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w trybie eksternistycznym. W sytuacji, w której istnieje inna szkoła doktorska kształcąca w danej dyscyplinie, ale nie ma możliwości przeniesienia do niej doktoranta, również podmiot prowadzący likwidowaną szkołę doktorską będzie zobowiązany pokryć koszty uzyskania przez doktoranta stopnia doktora w trybie eksternistycznym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą ważne zmiany dla doktorantów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA