"Studium wojny – teoria i praktyka na przykładzie Ukrainy" – pod takim tytułem w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbędzie się bezpłatny i otwarty dla każdego kurs. Zajęcia poprowadzą ukraińscy wykładowcy, eksperci z zakresu bezpieczeństwa i obronności.

- Jak poinformował w piątek rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, kurs Study War "Studium wojny - teoria i praktyka na przykładzie Ukrainy" realizowany jest w ramach unijnego projektu "Wsparcie dla obywateli Ukrainy - włączenie wykładowców z Ukrainy w proces nauczania".
- Kurs odbędzie się w formie zdalnej, za pośrednictwem platformy MS Teams.
- Zajęcia będą tłumaczone na język polski.
"Kurs organizowany jest dla studentów WSPiA w ramach Bonu Edukacji Dodatkowej. Mogą w nim także uczestniczyć osoby spoza uczelni, zainteresowane tematyką teorii wojen, które chcą dowiedzieć się więcej na temat genezy, strategii prowadzenia wojen, systemów obronnych czy psychologicznych konsekwencji konfliktów zbrojnych" - wyjaśnił Pawlak.
Czytaj też: Kontrole w pracy staną się codziennością. Są nowe przepisy
Tematyka zajęć podzielona została na trzy moduły. W pierwszym znalazły się podstawy organizacji wojskowej i systemów prowadzenia wojny, drugi będzie o uwarunkowaniach prawno-traktatowych w zakresie krajowym i międzynarodowym, a trzeci skoncentruje się na wojnie rosyjsko-ukraińskiej.
"Podczas zajęć będzie można poznać podstawy organizacji armii ukraińskiej, systemy gotowości obronnej, taktyki, strategie i użycie sił zbrojnych w kontekście dowodzenia i przywództwa. Mowa będzie także o systemach międzynarodowej regulacji prawnej konfliktów zbrojnych, budowaniu podstaw prawnych sfery bezpieczeństwa i obrony państwa oraz przestrzeganiu praw wojny" - wymienił Pawlak.
Czytaj też: Ukraińcy są już w 40 proc. polskich firm. Sporo przedsiębiorstw chce im płacić więcej niż Polakom
Dodał, że w module dotyczącym wojny rosyjsko-ukraińskiej mowa będzie o historii i genezie konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją, o konsekwencjach konfliktu i jego wpływie na gospodarkę kraju i świata, wpływie tożsamości narodowej na morale społeczeństwa i determinację wojsk ukraińskich.
"Poruszony zostanie również temat przyszłości struktur państwowych Ukrainy, konsekwencji i wpływu agresji Rosji na życie obywateli Ukrainy oraz psychologicznych konsekwencji wojny" - podkreślił rzecznik uczelni.

KOMENTARZE (0)