Przeciwdziałanie dyskryminacji, sprawdzanie informacji oraz unikanie fake newsów - to niektóre tematy szkoleń dla pedagogów uczących dzieci z Ukrainy. Kursy i konferencje zorganizuje Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konferencje i szkolenia skierowane są do nauczycieli wszystkich etapów edukacji. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie definiowaniu i przeciwdziałaniu różnym formom dyskryminacji w szkole. Zaplanowane jest na 30 marca.
- Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli od lat wspiera kadrę oświatową. Teraz wychodzi naprzeciw aktualnej, trudnej sytuacji związanej z toczącą się na Ukrainie wojną. Swoje pomocowe działania w dużej mierze kieruje do polskich nauczycieli, którzy będą musieli zmierzyć się z dużym wyzwaniem, jakim jest przyjęcie do klas dzieci zza wschodniej granicy - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Dwie konferencje zaplanowane są na 4 kwietnia. Pierwsza poświęcona m.in. myśleniu krytycznemu w edukacji, wskazaniu narzędzi do sprawdzania informacji oraz unikania fake newsów. Z drugiej nauczyciele dowiedzą się, jak pracować z uczniami dotkniętymi doświadczeniami wojennymi.
Przeczytaj: Rusza bezpłatny wirtualny kurs języka ukraińskiego dla nauczycieli
W każdy czwartek, na platformie Korbank, organizowane są także konsultacje przedmiotowe. Pedagodzy mogą prosić o wsparcie nauczyciela konsultanta w zakresie pracy z uczniem z Ukrainy.
Ze strony internetowej Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli można pobrać materiały przydatne podczas pracy z uchodźcami. Dotyczą one m.in. rozmów z uczniami na temat sytuacji zza wschodnią granicą, unikania fake newsów i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę.
Udostępnione zostaną także zeszyty z matematyki i języka polskiego przydatne w pracy z uczniem ukraińskim.
Materiał obejmie podstawowe pojęcia matematyczne w języku polskim i ukraińskim. Zeszyt polonistyczny zawiera scenariusze lekcji, które będą służyć zarówno integracji klasy, jak i nauce języka polskiego jako obcego.
Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać także z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Dla dzieci przygotowano kolorowanki, puzzle i książki. Na miejscu można również skorzystać z komputerów, wifi oraz skopiować i wydrukować niezbędne dokumenty.
Zobacz: Politechnika Opolska organizuje dla uchodźców bezpłatną naukę polskiego

KOMENTARZE (0)