PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będą "niemałe" pieniądze na inwestycje w polskich uczelniach

  • Autor: PAP/JP
  • 29 wrz 2022 17:54

Przyjęty przez rząd budżet i przepisy ustawy okołobudżetowej zawierają niemałe środki na inwestycje na polskich uczelniach – powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Będą "niemałe" pieniądze na inwestycje w polskich uczelniach
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA
  • Minister edukacji i nauki w czwartek podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Centrum Kongresowym UP w Lublinie wygłosił wykład "Polska a niepraworządne działania niektórych organów Unii Europejskiej".
  • Szef MEiN przypomniał, że w czwartek rząd przyjął projekt budżetu, który przewiduje 604 mld zł przychodów, zwiększenie subwencji oświatowej o 11 mld zł i zawiera środki na inwestycje w polskich uczelniach.
  • "Budżet, który w przepisach również ustawy okołobudżetowej zawiera niemałe środki na inwestycje w naszych uczelniach" - zapowiedział.

Mówiąc o wpływie rosnących cen energii na uczelnie, Czarnek przypomniał, że ceny wynikają z udziału Polski we wspólnym rynku europejskim. Na piątek zapowiedział przedłożenie UE przez polski rząd propozycji odejścia od "sztywnego europejskiego rynku energii elektrycznej".

"Podwyżki za energię elektryczną na polskich uczelniach, sięgające 900 czy 1000 procent, to są podwyżki nie do udźwignięcia" - wyjaśnił.

Czytaj też: Ważne zmiany w umowach o pracę. Nowe przepisy od stycznia 2023 r.

"Bez względu na to, jakie będzie stanowisko UE, my i tak nasze rozwiązania wprowadzimy i energia elektryczna w polskich szkołach i na uczelniach nie będzie 1000 procent wyższa. Ona będzie nieco wyższa, ale do udźwignięcia przez was i przez nas bez względu na to, jak zachowa się KE" - powiedział, zwracając się do przedstawicieli środowiska akademickiego.

Zdaniem Czarnka przystąpienie Polski do UE 1 maja 2004 r., podobnie jak wejście do NATO 12 marca 1999 r., to dwie przełomowe daty w historii państwa polskiego. Dały nam one "niewiarygodny motor do postępu".

Czytaj też: Piłeś, zostań w domu. Już wkrótce rewolucja w kontroli trzeźwości w miejscu pracy

"1 maja 2004 r. i w latach następnych przełamaliśmy pewien imposybilizm, który towarzyszył naszemu państwu przez pierwsze 15 lat" - dodał. Jako przykład zmian wynikających z wejścia Polski do UE wskazał rozbudowę dróg. Dodał, że "imposybilizm przełamaliśmy również na gruncie oświaty i szkolnictwa wyższego".

Wydatki na informatyzację polskiej edukacji są "gigantyczne"

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą "niemałe" pieniądze na inwestycje w polskich uczelniach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA