×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Cztery nowe zawody w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 lut 2021 15:35

Technik dekarstwa, technik stylista, technik robotyk i podolog to 4 nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Cztery nowe zawody w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
Z propozycją wprowadzenia nowego zawodu technika dekarstwa wystąpiło Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie wprowadzające nowe zawody do klasyfikacji.
  • Jak tłumaczy resort edukacji, jest to odpowiedź na potrzeby rynku pracy.
  • Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2021 roku.

Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego została określona w 2017 roku w rozporządzeniu ministra edukacji. Ma ona za cel usystematyzować i określić nazwy zawodów dla zawodów nauczanych w systemie oświaty na poziomie branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia, technikum i szkoły policealnej oraz przypisany do nich poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnych nadawanych w systemie oświaty, których osiągnięcie potwierdza dyplom wydany przez okręgową komisję egzaminacyjną.

Określa także kwalifikacje cząstkowe wyodrębnione w zawodzie, których osiągnięcie potwierdza świadectwo wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji, wraz z przypisanym do nich poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Mówiąc inaczej szkoły techniczne czy branżowe w swojej ofercie mogą mieć naukę takich zawodów, jakie znajdują się w klasyfikacji. 

Cztery nowe zawody

Teraz ministerstwo edukacji poinformowało o wprowadzeniu na listę czterech nowych zawodów. To technik dekarstwa, technik stylista, technik robotyk i podolog.

Z propozycją wprowadzenia nowego zawodu technika dekarstwa wystąpiło Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, wskazując na niedobór pracowników w branży dekarskiej, w tym wykwalifikowanej kadry średniego szczebla technicznego na poziomie kierowniczym. Zwracano również uwagę na zamknięcie ścieżki edukacyjnej po zakończeniu kształcenia w zawodzie dekarza. Kształcenie w zawodzie technika dekarstwa, przypisanym do branży budowlanej, będzie realizowane w technikum oraz branżowej szkole II stopnia - na „podbudowie” zawodu dekarz.

Warto zauważyć, że w opublikowanej przez MEiN prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego dekarz wymieniany jest jako jeden z kluczowych zawodów. Zapotrzebowanie na dekarzy będzie szczególnie istotne z punktu widzenia polskiego rynku pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Cztery nowe zawody w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA